Prejsť na menu | Prejsť na obsahArt Laboratorium

Periodická akcia pre mládež

art_laboratorium-v

 

Edukačná hra

Galéria J. Koniarka, Pedagogická fakulta TU

Prvý ročník bienále mladého slovenského umenia potvrdil, že táto akcia patrila skutočne najmä mladej generácii. Ako sprievodný, no nezávislý program prebiehali v tento deň atraktívne tvorivé dielne, hry a workshopy pre deti ako aj dospelých. V spolupráci s galériou Jána Koniarka sa o ne rozhodujúcou mierou zaslúžili najmä študenti druhého ročníka katedry pedagogiky výtvarného umenia Trnavskej univerzity.

Dvanásťhodinový program fungoval takmer nonstop až do desiatej hodiny večernej, pričom nočné aktivity logicky patrili tým skôr narodeným. Zahájenie dňa tvorivých aktivít otvorili deti z materskej školy vzdelávacou hrou na spôsob hľadania indícií a ich následným priraďovaním k známym umelcom. Edukačný rozmer rozhodne nestratili ani dve tvorivé dielne, ktoré sa hravou formou snažili deťom priblížiť zaujímavý a exotický svet Tibetu a budhizmu. Vyrábanie farebných vlajočiek so želaniami priamo odkazovalo na východné náboženstvá a zároveň tvorilo zaujímavú dekoráciu terasy galérie – akoby symbolicky priali veľa šťastia a úspechov podujatiu Skúter v nasledujúcich ročníkoch. Princípy budhizmu sa snažili študenti vysvetliť aj deťom detského domova v Trnave, a to tvorbou charakteristických mandál z jedla. Ich dekoratívna precíznosť by iste zaujala aj profesionálnych kuchárov z prestížnych hotelov. Hotové taniere naplnili deštrukčný princíp mandaly v podobe rýchlo miznúceho občerstvenia pre deti a návštevníkov vernisáže.
 

art_laboratorium-01v

 

Maľovanie na tvár

Celkovo dvanásť programov vytvorilo bohaté spektrum aktivít, umožňujúcich flexibilne zapojiť čo najširšie publikum rozdielneho veku do umeleckej tvorby v inšpirujúcom prostredí Kopplovho kaštieľa. Tvorcovia a organizátori šikovne využili priaznivé počasie, aby viaceré workshopy preniesli do exteriéru nádvoria galérie. To zároveň uľahčilo priestorový aj technický rozmer mnohých výtvarných aktivít. Za viaceré sa dá spomenúť Action painting, kde si účastníci mohli bez obáv a obmedzení vlastnoručne vyskúšať akčnú maľbu v štýle Jacksona Pollocka a liať farby na podklad skutočne ľubovolným štýlom. K úspešným a vyhľadávaným akciám sa priradila aj teória a technika streetartu, o čom svedčili neustále meniace sa obrazce a grafity na paneloch uprostred nádvoria. Už tradične populárne maľovanie na telo pomerne rýchlo opustilo avizované rituálne symboly a tvorcovia sa často nechali uniesť vlastnou fantáziou.

K uvoľnenému charakteru tvorivých dielní podstatne prispeli hudobné a audiovizuálne projekcie pražskej skupiny Gumaguar počas oficiálneho otvorenia aj ukončenia vernisáže. Kombinácia bienále Skúter s dielňami Art Laboratoria sa ukázala ako úspešný krok vpred s cieľom vytvoriť z Koniarkovej galérie živé a moderné spoločenské centrum pre mladú generáciu. Za priaznivých podmienok by mohli obe podujatia prerásť v úspešnú tradíciu, ktorá by značne prispela ku kvalite kultúrneho života v Trnave.

Michal MironovFacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj