Prejsť na menu | Prejsť na obsahTrnavský JAZZyk

Festival (nielen) jazzovej hudby

trnavsky_jazzyk-v

 

Bubeník z Mantry podal skvelý výkon

Fanúšikovia jazzu, ale aj iných hudobných štýlov sa počas troch augustových dní mohli stretnúť na nádvorí galérie – záhrade Kopplovho kaštieľa. Hudobný festival Trnavský JAZZyk sa počas štyroch rokov svojej existencie premenil na úspešnú tradíciu, ktorá ako snehová guľa postupne naberá čoraz viac žánrov a spája viacero umeleckých disciplín. Popri vystúpení hudobných skupín mali návštevníci možnosť návratu do starých čias v podobe kinematografu so živou hudbou, či obdivovať skulpturálne výtvory umeleckej skupiny BonArt, združených v ateliéri TRIDENT.

Naplánovaný program (PIATOK, 10.8.2007, 20.00 hod. - Peter ARMSTRONG Ondria & PREŠOVSKÝ DIXIELAND (SK), J. J. JAZZMAN (CZ), TRADITIONAL CLUB (SK); SOBOTA , 11.8.2007, 20.00 hod. - FUSE JAZZ (SK), EUROPEAN MANTRA (H); NEDEĽA , 12.8.2007, 20.00 hod. - AS GUESTS (B), DAN BÁRTA / ROBERT BALZAR TRIO) sa nakoniec uskutočnil s viacerými zmenami, ktoré mu však rozhodne neubrali na kvalite.
 

trnavsky_jazzyk-01v

 

Úvodný koncert Traditional Clubu

Osobne som bol príjemne prekvapený prístupom a nasadením mladej českej kapely Banditos, ktorí napriek svojmu veku naservírovali publiku pestrý mix latino-reggae-rock-jazz-funk-hiphopovej nádielky ako skúsení, no pritom zabávajúci sa profesionáli. Tých, ktorým sedí viac „vážnejšia“ muzika na počúvanie, určite potešila už tradične dobrá maďarská skupina European Mantra, ponúkajúca zmes jazzu a art rocku. Dan Bárta a Robert Balzar trio zrejme netreba ani veľmi predstavovať; ich vystúpenia majú v spoločnom menovateli pestrosť, multižánrovosť, sú výborne zohraní a komunikujú s publikom. Určite boli jednoznačným ťahúňom celého podujatia, a napriek silnému dažďu nemali najmenší problém zaplniť publikum. Trochu neprávom tým odsunuli do úzadia skvelý zážitok na záver festivalu v podobe dua Michal Vaňouček (klavír) a Miro Herák (vibrafón). Vzhľadom na pokročilú nočnú dobu hrali len pre približne paťdesiatich ľudí, ale ich náročné jazzové improvizácie sa stretli s nadšeným ohlasom.
Aj tento rok sa ukázalo, že spojenie festivalu s príjemným prostredím galérie je úspešný posun vpred v histórii tohto mladého podujatia.

Michal Mironov, GJKFacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj