Prejsť na menu | Prejsť na obsahRukami a srdcom

Umelecký festival 2009

 

Po minuloročnej premiére sa vo Voderadoch 24. a 25. júla uskutoční druhý ročník umeleckého festivalu. Organizátor podujatia Obecný úrad Voderady znova pripravil „Umelecké fajnovosci“ ako v tvorbe umelcov z VŠVU, tak i v divadelno-hudobnej tvorbe.
Aj v tomto roku je významným umeleckým partnerom podujatia Galéria Jána Koniarka z Trnavy, ktorá v tomto roku vybrala štyri umelecké námety - Zátišie s lavičkou, Živé seno a projekcie na plátno i LCD panely v pásme VIDEOREFLEX. Predstavia sa mladí umelci z VŠVU v Bratislave.
Podstatná zmena sa udeje v umiestnení festivalu. V tomto roku organizátori vybrali ako miesto festivalu areál ZŠ vo Voderadoch. Ten poskytuje dostatok miesta pre pódium, hľadisko, remeselné stánky, občerstvenie i umeleckú tvorbu. Zelené plochy určite spríjemnia dvojdňový pobyt na festivale a poskytnú i dostatok miesta na oddych pre deti i dospelých.
„Tento rok očakávame celkovú návštevnosť do dvetisíc ľudí a tomu prispôsobíme i dostatok občerstvenia pre účastníkov i kryté plochy. Ako ochranu proti slnku aj dažďu pripravíme štyri stany určené na sedenie, aby festival mohol pokračovať i napriek nepriazni počasia,“ dozvedeli sme sa od organizátorov. Návštevníci podujatia sa aj v tomto roku sa môžu tešiť na „Vodzeradské špecialitky“ domácej kuchyne, ochutnávku vínečka a iné produkty.
Pribudlo aj viac účinkujúcich v programe. Folklórne súbory budú tentokrát zo Zvolena a Ostravy. Divadlá sa predstavia v piatok (Túlavé divadlo) i sobotu (Divadlo Klasik). K tomu ešte flamenco (Los Remedios), balkánske (Barabura) a kubánsko- juhoamerické rytmy (Mango salseros). Svoje majstrovstvo ukáže i finalista súťaže Slovensko má talent Michal Červienka - akordeónové inšpirácie. „Aby sme podporili aj náš kraj, predstaví sa nám ďalšia nestarnúca legenda – skupina Slniečko. Pre deti sme pripravili v sobotu detské divadlo a samozrejme po programe dobrú zábavu až do rána. Myslím, že každý si príde na svoje - je sa na čo tešiť,“ tvrdí organizačný riaditeľ festivalu Ing. Martin Ryška.
Podrobnejšie informácie o festivale je možné nájsť na www.voderady.sk.

 

Program:

 

Umelecké fajnovosci piatok 24.7. 19.00 hod.

Spevácky zbor Prameň (Voderady)
FS Poľana (Zvolen)
Hamlet alebo Nález lebky - Tulavé divadlo (Trnava)
Ševčík MFS (Ostrava CZ)
DFS Trnavček (Trnava)
21.30 hod.
Akordeónové inšpirácie - Michal Červienka - sólo (Heľpa)
22.00 hod.
Cardamon - Los Remedios - flamenco (Bratislava)
23.00 hod.
Musica naturalna - BARABURA (Žilina)
Spat sa ešte néjde...
24.00 hod. ...zábava do rána bíleho

 

Umelecké kvasení sobota 25.7. 19.00 hod.

Spevácky zbor Prameň (Voderady)
FS Poľana (Zvolen)
My fair lady - Divadlo Klasik (Bratislava)
Ševčík MFS (Ostrava CZ)
21.30 hod.
SLNIEČKO alebo PUNTO A RYBACÉ HLAVY (Piešťany)
22.30 hod.
Mango salseros (Bratislava) - známe piesne
v temperamentných rytmoch salsa, rumba, cha-cha či bolero...
Spat sa ešte néjde...
23.45 hod. ...zábava do rána bíleho

sprievodné podujatia piatok 16.00 hod. a sobota 15.00 hod.

 

LASKONKA (GJK Trnava)
Exteriér - Zátišie s lavičkou - Juraj Gábor (VŠVU)
- Živé seno - Andrej Haršány (VŠVU)

Interiér - VIDEOREFLEX - výber svetového video-artu
- BIG SOFA - Miroslav Trubač -
intermediálna inštalácia (VŠVU)


Nielen pre deti sobota 16.00 hod.
"Princezná zaľúbená do strašidla" - Záhorácke divadlo
Remeselníci
Pozrite, vyskúšajte a zabavte sa pri remeselných stánkoch
Na posilnenie tela
Občerstvenie, Vodzeradské špecialitky, ochutnávka
vínečka a iné 
 

Andrej Haršány Živé Seno

Inštalácia kociek sena usporiadaná do uzavretej formy s vnútorným životom je skĺbením dvoch fenoménov. Seno ako reprezentant čisto vidieckeho prostredia sa tu prelína a transformuje na objekt s úplne iným kódom ako je zvyčajné. Na prvý pohľad obyčajný stoh slamy, ale s vnútorným životom, ktorý prebudí až divák svojim pohybom po vnútri.

Juraj Gábor Zátišie s lavičkou

„Do parku vo Voderadoch som umiestnil „zaľúbeneckú lavičku“. Vytvoril som kulisu s intímnou až romantickou atmosférou v tôni stromov. Výsledkom môjho priestorového komponovania v exteriéri je pixelmy maľovaný obraz. Živé zátišie sprostredkované pomocou priemyselnej kamery do podoby závesného „LCD“ obrazu v interiéri školy. Pomocou tohto obrazu vzniká nanovo zarámovaná, neustále meniaca sa realita. Snažím sa tu konfrontovať verejný priestor občanov s ich osobnejším prístupom k nemu. Ponúkam prístup k monitorovaniu, stráženiu a narúšaniu intimity obrazovým špehovaním okolia lavičky.“

Miroslav Trubač Veľká pohovka

„Veľká pohovka je katafalkom, náhrobným kameňom súčasného spôsobu života, kde veci každodennej potreby sa stávajú súčasťou našich životov, alebo sa stávame my ich súčasťou.“FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj