Prejsť na menu | Prejsť na obsahFestival svetla a tieňa 2019

multižánrové podujatie predstaví súčasné vizuálne a svetelné umenie

Podujatie:
Festival svetla a tieňa 2019
Termín konania: 20. september 2019 (piatok), 19:30 – 24.00 hod.
Miesto konania: Synagóga - Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Vstup voľný

fst19_event_tt_cover-28129

Festival svetla a tieňa sa po prvýkrát predstaví v meste Trnava. Mikulášske námestie sa premení na umelecký festival vo verejnom priestore. Diváci budú mať možnosť objavovať nové formy umenia od tanca, performance, sochy, svetelných inštalácií až po diela, ktoré budú sami ovládať. Príďte objaviť hru svetla a tieňa 20. septembra od 19:30 na Mikulášske námestie v Trnave.


Dielo prezentované v Synagóge – Centre súčasného umenia s názvom Kykeon:

Kykeon
je projekt tvorený vizuálnou umelkyňou Máriou Júdovou (SK) a Constantine Nisidis (GR) a zvukovým umelcom Liamom Blackburn (UK), vytvorený s podporou Motion Bank.
Tanečné údaje ležia v centre Kykeonu. Nahrávanie pohybu tanečnej skladby „Effect“ (vytvorenej pomocou systému snímania - Captury) umelci použili na vytvorenie jedinečného vizuálneho a zvukového scenára. Dielo Kykeon malo svoju svetovú premiéru v máji 2019 v Kunsthalle Mainz, Nemecko.

Systém využíva techniky podobné tým, ktoré sa používajú v oblasti video efektov a herného priemyslu. Divák sa pomocou VR technológie ponorí do 3D tanečného prostredia sprevádzaného silným zvukovým zážitkom.

Kykeon umožňuje vstúpiť a stratiť sa vo svetelnom svete starých šamanov v pôsobivej virtuálnej realite. VR trilógia reaguje na individualizmus a stratu empatie a záujmu o ostatných okolo nás. Šamani používali masku, aby dosiahli spojenie s druhým svetom a mohli s ním komunikovať. Získané posolstvo potom bez strachu prenášali do každodenného života, s cieľom priniesť úžitok celému spoločenstvu. Dnes si často nasadzujeme masku, aby sme skryli svoju vlastnú identitu. 

Vďaka kombinácii najmodernejších technológii má návštevník Kykeonu možnosť ponoriť sa do virtuálneho sveta obývaného duchovnými bytosťami a zažiť nevšedný interaktívny stav vlastného bytia.


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj