Prejsť na menu | Prejsť na obsahHudba Trnave 2019

Koncerty 17. ročníka Slovenského festivalu umenia Hudba Trnave 2019
Pocta cimbalu

22.- 24.11. 2019

hudba-trnave-2019

Všetky koncerty festivalu sa konajú v Synagóge - Centre súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

PROGRAM:

Piatok 22.11.2019 o 19.00 hod.
MOYZESOVO KVARTETO
1. husle – Jozef Horváth, 2. husle – František Török, viola – Alexander Lakatoš, violončelo – Ján Slávik
Martin Budinský-cimbal

Program:
Melchior Chiesa
Sonáta č.2 C dur - Andantino, Allegro

Agustin Barrios Mangoré
La Catedral - Andante religioso, Allegro

Johann Nepomuk Hummel
Sláčikové kvarteto C dur, op. 30 č.1 - Adagio e mesto, Allegro ma non troppo, Menuetto, Allegro assai, Trio, Adagio e cantabile, Allegro vivace

Vojtech Didi
Canzonetta

Juraj Farkaš/Martin Budinský
Šarišské obmeny

Jozef Haydn
Rondo all Ongarese
(arr. Viktória Herencsár)

Niccolo Paganini-/Valeriu Luta Capriccio č. 24 op.1
(arr. Martin Čorej)

MARTIN BUDINSKÝ
Pôsobí ako koncertný cimbalista doma aj v zahraničí. Študoval na konzervatóriu v Banskej Bystrici a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede Doc. Viktorii Herencsár, ArtD.
Počas štúdia získal tieto ocenenia: 2001 Fórum pedagogiky – ocenenie ministra školstva za reprezentáciu Slovenskej Republiky v zahraničí, 2001 Medzinárodná súťaž v hre na cimbal vo Valašskom Meziřičí, Česká Republika /1. miesto/, 2001 Medzinárodná súťaž v hre na cimbal v Charkove, Ukrajina /3. miesto/, 2000 Cena ministra školstva „List svätého Gorazda“ za umeleckú reprezentáciu SR v zahraničí, 2000 Eurotalent 2000, Medzinárodná súťaž v hre na cimbal v Banskej Bystrici, SR /1. miesto/, 2000 Medzinárodná súťaž v hre na cimbal v Čerepovci, Rusko /1. miesto/, 1999 Medzinárodná súťaž v hre na cimbal vo Valašskom Meziřičí, Česká republika /2. miesto/, 1999 Medzinárodná súťaž v hre na cimbale v meste Vitebsk, Bielorusko /2. miesto/.

Pôsobí ako pedagóg na konzervatóriu J.L. Bellu a Akadémií umení v Banskej Bystrici .Popri pedagogickej činnosti spolupracoval a spolupracuje s mnohými hudobnými telesami doma i v zahraničí ako napr. Umelecký súbor Lúčnica a orchester Zlaté husle, Diabolské husle, Vojenský súbor Jánošík, Štátna opera Banská Bystrica, Slovenská filharmónia Bratislava, Štátna opera Budapešť, rozhlasový orchester Novi Sad (Srbsko). Koncertoval v mnohých krajinách sveta napr. Anglicko, Nemecko, Holandsko, Rakúsko, Belgicko, Taliansko, Poľsko, Ukrajina, Bielorusko, Rusko, Srbsko, Chorvátsko, Rumunsko, Turecko, Egypt, Izrael, Čína, Hong Kong, Macau, Shanghai, Austrália Sydney, Melbourne, Kanada Toronto, Montreal, Indonézia, Mexiko, USA.

 

Sobota 23.11.2019 o 19.00.hod.
Barbora Botošová Band
Barbora Botošová - husle
Vladimír Homola - cimbal
Vojtech Botoš- viola
Tomáš Gašpierik - kontrabas
Hosť:
Peter Adamov - spev, gitara


BARBORA BOTOŠOVÁ
Pochádza z hudobníckej rodiny. Jej otec je známy hudobník Eugen Botoš a jej starý otec je legendárny Ján Berky Mrenica starší. Niet divu, že prvou hračkou, ktorú Barboru naozaj zaujala boli husličky. Hru na husliach vyštudovala na konzervatóriu v Bratislave a VŠMU v triede Prof. Petra Michalicu. Svoje vzdelanie si prehlbovala na husľových kurzoch Jindřicha Pazderu a na kurze kompozície v triede skvelej slovenskej umelkyne - Ľubice Čekovskej.
V roku 2008 založila svoju prvú kapelu, ktorej primášuje dodnes. Barbora je nevšednou interpretkou žánru World music, Ethno a EthnoJazz. Tento rok vystúpila aj na hlavnom pódiu na Bratislavských Jazzových dňoch, kde predstavila program zo svojho debutového albumu „ Colors of my Soul“ , ktorý uzrel svetlo sveta v septembri tohto roku. V roku 2016 získala ocenenie „Identifikačný kód Slovenska“, ktoré je udeľované každoročne zaujímavým intelektuálom z oblasti umenia, medicíny a vedy, ktorí vo svojej tvorbe zanechávajú vklad vlastnej identity.

VLADIMÍR HOMOLA
Je absolventom Akadémie umení v Banskej Bystrici. V roku 2007 získal cenu rektora Akadémie umení za úspešnú reprezentáciu školy počas štúdia. Po ukončení štúdia pôsobil ako cimbalista v umeleckom súbore Lúčnica v Bratislave a v orchestri Zlaté husle (2008-2016). Je zakladateľom a cimbalistom v orchestri Dobrá muzika (2016), ktorý sa zaoberá najmä koncertným prevedením slovenského folklóru, ale spolupracuje aj na rôznych viacžánrových projektoch. V súčasnosti spolupracuje s Národným divadlom v Szegede (Ferenc Erkel: Bánk Bán) a od roku 2013 študuje kompozíciu na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede prof. PhDr. Egona Kráka, ArtD. Je autorom niekoľkých sólových a komorných skladieb, komponuje a aranžuje skladby pre viaceré folklórne súbory a kapely.

Hosťom koncertu bude aj spevák a muzikant Peter Adamov, ktorý prednedávnom vydal album s názvom Bonbón.
 

Nedeľa 24.11.2019 o 19.00 hod.
Moyzesovo kvarteto
Viktoŕia Herencsár-cimbal (H)

Program:
Alexander Moyzes
Štyria hudci - Úvodom, Prekáračky, Melódia, Červené jabĺčko, Žatevná, Valaské rondo, Treščak

Ilja Zeljenka
Musica slovaca

Márk Rózsavölgyi/Viktória Herencsár
Üdvözlő Liszt Ferenchez (Pozdrav Franzovi Lisztovi)

Viktória Herencsár Emlék (Pamäť), Jázmin (Jazmín), Csónak dal (Pieseň o člne), Arirang, SanjoVariation, Hattyú (Labuť)

Antal Csermák / Viktória Herencsár
Bokázó

VIKTÓRIA HERENCSÁR

Hrať na cimbale začala ako triapolročná. Od svojich štyroch rokov sa učila u Idy Tarjáni Tóth v hudobnej škole Első Körzeti Zeneiskola. Ako päťročnú talentovanú žiačku si ju na koncerte cimbalového odboru vo veľkej sále Hudobnej akadémie (Zeneakadémia) všimol Zoltán Kodály, ktorý jej umeleckému napredovaniu venoval pozornosť až do svojej smrti. Ako zázračné dieťa vystupovala Viktória Herencsár v programoch rozhlasu a televízie. Vyhrala mnohé súťaže pre mládež. V rokoch 1967 – 1971 študovala na hudobno-speváckom oddelení gymnázia Leövey Klára Gimnázium (Gymnázium Kláry Leövey), kde ako členka dievčenského zboru Kodály Leánykar (Dievčenský zbor Kodálya) pod vedením Ilony Andor spoluúčinkovala na zvukových nahrávkach. Na koncertoch zboru na požiadanie Ilony Andor veľakrát hrala na cimbale.

V roku 1974 získala diplom ako vyznamenaná na vysokej škole Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Budapesti Tanárképző Tagozata (Budapeštianske pedagogické oddelenie Vysokej školy hudobného umenia Franza Liszta) v odbore cimbal – solféž u cimbalovej umelkyne Idy Tarjáni Tóth. Titul artis doctor (ArtD.) obhájila na Akadémii umení v Banskej Bystrici v roku 2011, kde sa následne v roku 2012 stala docentkou. Bez rozdielu hrá klasickú, ľudovú aj populárnu hudbu. Celosvetovo hosťuje ako sólistka i ako členka orchestra (Orchester štokholmského rozhlasu, Španielsky štátny koncertný orchester, Orchester madridského rozhlasu, Orchester rozhlasu v Ríme, Lisabonská filharmónia, Stuttgartský komorný orchester, Čínsky orchester v Singapure, Čínsky orchester v Hongkongu, Žilinský komorný orchester, Orchester Maďarskej štátnej opery, Národná Filharmónia v Maďarsku, atď.) a partnerka komorných telies Spolupracovala s mnohými ľudovými kapelami. Nahrávala pre rozhlasy a televízie niekoľkých krajín. Skladali jej, resp. venovali sólové a komorné diela komponisti F. Farkas, M. Kocsár, M. Hollós, S. Szokolay, L. Dubrovay, Z. Györe, Z. Pongrácz. D. Legány, S. Balassa, F. Voegelin, P. Huber, C. Arvinte, W. Grimm, V. Didi, atď.), svetové premiéry týchto diel sa viažu k jej menu. Na koncertoch predstavila svoje skladby crossoverového charakteru v rôznych formáciách. Tieto sa stali najpopulárnejšími kúskami jej repertoáru.

Popri koncertovaní, prednášala v Maďarsku a v zahraničí o dejinách cimbalu a predvádzala hudobné nástroje v nemeckom, anglickom, slovenskom, ruskom a v maďarskom jazyku. Viacero jej študentov vyhralo medzinárodné súťaže. Pracovala ako pozvaná porotkyňa medzinárodných súťaží. V roku 1991 bola organizátorkou a hostiteľkou prvého Celosvetového cimbalového kongresu,na ktorom sa založila Svetová cimbalová asociácia, ktorej sa stala predsedníčkou. Túto funkciu zastáva dodnes (www.cimbalom.org). Vďaka jej práci v CWA sa značne zdôraznila úloha a popularita cimbalu na medzinárodnej úrovni, rozšírila cimbalová literatúra a rozvinula výučba hry na cimbale. Výsledkom jej činnosti prežíva cimbalová hudba svetový rozmach, maďarská ľudová hudba a cimbalové skladby pre maďarský cimbal sa stali známymi po celom svete a integrovali sa do učebných materiálov. V roku 2011 bola organizátorkou a hostiteľkou jubilejného kongresu vtedy 20-ročnej Svetovej cimbalovej asociácie v Budapešti, kde 20 krajín Európy, Ázie, Ameriky a Austrálie reprezentovalo 156 účastníkov.

O podujatí v médiách:

mytrnava.sme.sk:
Začína sa festival Hudba Trnave, je poctou cimbalu


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 

Na stiahnutie:

Program
| pdf | 1,50 MB

 


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj