Prejsť na menu | Prejsť na obsahKatarzyna Kozyra: V umeni sa sny stavajú skutočnosťou

Autor, titul výstavy: Katarzyna Kozyra, „V umení sa sny stávajú skutočnosťou“
Miesto konania: Synagóga – centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátori výstavy: Hanna Wróblewska, (spolupráca za GJK - Vladimír Beskid)
Vernisáž: 10 mája 2007, o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 10.5.2007 - 20.6.2007

kozyra

z  videa Cheerleader

Svojmu poslednému mnohovrstvovému projektu „V umení sa sny stávajú skutočnosťou“ sa poľská výtvarníčka Katarzyna Kozyra venuje od roku 2003. Jeho súčasťou sú situácie, filmy, polodivadelné predstavenia a happeningy s účasťou publika. Pri tvorbe svojich diel pôsobí vždy ako režisérka, hlavná aktérka a zároveň ako figúrka v rukách svojich radcov – Glorie Viagra a Maestra – ktorí jej pomáhajú stelesňovať rôzne úlohy a postavy. Berlínsky transvestita Gloria (ktorého autorka považuje za vzor „pravého ženstva“) a Maestro (učiteľ operného spevu Grzegorz Pitulej) uvádzajú svoju zverenkyňu Kozyru do afektovaného sveta plného strojenosti, konvencií a póz. Všetky tieto prvky sa objavujú v každej z umeleckých kreácií, ktoré Kozyra predstavuje – či už ide o opernú divu, homosexuála – transvestitu, Olympiu z Offenbachovej opery, či Snehulienku zo známej rozprávky.

Na výstave v Trnavskej synagóge pezentuje 12 videí (5 premietacích plôch a 7 obrazoviek). Každé je stenami oddelené do samostatného, uzavretého priestoru. V známejších videách ako „Kastrát“, alebo „Cheerleader“ sa autorka pohráva s hľadaním hraníc sexuálnej identity a rúca zažité spoločenské konvencie mužsko – ženských svetov. Inokedy paroduje a vtipne upravuje notoricky známe príbehy, čoho príkladom je video „Winter’s Tale“. Väčšinu projekcií je ťažko zaradiť do konkrétneho žánru; filmy s otvoreným koncom balansujú medzi komédiou, hororom, muzikálom, operou a operetou. K prezentovaným dielam je priradený aj dokument o tvorbe a pozadí celého projektu. Samotná výstava je súčasť Kozyrovej európskeho turné (Wroclaw, Brno, Budapešť a.i.)

Katarzyna Kozyra - rodáčka z Varšavy (1963), autorka mnohých kontroverzných sôch a videoinštalácií, predstaviteľka tzv. kritického umenia. Študovala na Akadémii výtvarných umení vo Varšave (1988 – 93) v ateliéri prof. Grzegorza Kowalského. Preslávila sa najmä prácami „Pyramída zvierat“ (93), v ktorej drasticky reflektuje problém smrti, alebo videom „Mužské kúpele“ (99), za ktoré dostala zvláštnu cenu poroty 48. Medzinárodného bienále umenia v Benátkach. Kozyra sa musela pretransformovať do mužskej podoby (umelé ochlpenie, silikónový sexus), aby takýmto rafinovaným spôsobom získala prístup do mužského sveta.


Oznam

Expozícia Sochár Ján Koniarek je odinštalovaná.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj