Prejsť na menu | Prejsť na obsahMilan Houser VANITAS

Výstava uskutočnená vrámci nového projektu EX/IN (exteriér/ interiér)

inštalácie v interiéri

otvorenie výstavy: 25. 6. 2009 o 18.00 hod.
kurátor výstavy: Vladimír Beskid
trvanie výstavy: 25. 6. 2009 - 20. 9. 2009

pozvanka-houser

 

Milan Houser: Lebka (z cyklu VANITAS), 2006 kombinovaná technika, 124x90 cm, Detail

 

Galéria Jána Koniarka v Trnave popri svojich troch kľúčových periodických podujatiach (Trienále plagátu, Stredoeurópsky festival umení, Skúter – bienále mladého umenia) v rámci dlhodobého programu prezentácie aktuálneho súčasného umenia otvorila tento rok nový výstavný medzinárodný program pod názvom EXIN (skratka pre exteriér – interiér) s každoročnou periodicitou realizácie v letných mesiacoch.
Nejde o klasickú výstavu, ale skôr o intervenciu do múzea umení - zvonku a zvnútra, ide o „hosťovanie“ diel v galerijnom areáli Kopplovej vily. Pre prvý ročník tohto projektu sme vybrali aj generačne dve podoby 3D umenia – na jednej strane renomovaného slovenského sochára – prof. Juraja Meliša (nar. 1942, VŠVU Bratislava 1962, žije a tvorí v Bratislave) a na strane druhej predstaviteľa mladej českej generácie Milana Housera (nar. 1971, AVU Praha 2000, žije v Brne, pedagóg na Fakulte umení VUT v Brne).
Juraj Meliš rieši predovšetkým otázky osobnej identity a autoportrétu v podobe kovadliny, či betónových odtlačkov s vlastnou tvárou (Dialóg, 1989; Hľadanie identity i-III, 1992) vo vzťahu k mocenskej, byrokratickej spoločnosti v podobe rozmnožených obrovských pečiatok a ich potvrdení na múre galérie (Ex offo, 2002). U Milana Housera ide o sériu piatich brúsených zrkadiel Vanitas, umiestnených v drevenom obložení schodiska, kde na jednej strane zhodnocuje tradíciu benátskych zrkadiel, barokového brúseného skla, pokoj aristokratických salónov a na stane druhej prináša hrozivú „ornamentálnu“ výzdobu súčasnosti – objavujú sa jadrové výbuchy, maskáče a lebky, teroristické útoky, lietadlá, granáty a pod. ( Ovál, Lebka, Ľadvina, všetky 2006).
 


Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj