Prejsť na menu | Prejsť na obsahJešua Mešiacha

Projekt Ješua Mešiacha v trnavskej synagóge


autori:
Peter Čambál ml., Peter Čambál st. – autorský tím GloriaDei
miesto konania:
Synagóga - Centrum súčasného umenia, Trnava
vernisáž: 24. 02. 2009 (utorok) o 18.00 hod. 

trvanie výstavy: do 22. marca 2009

 

1otvorenie-vystavy-jesua-mesiacha

 

Otvorenie výstavy Ješua Mešiacha

Autorský tím Gloria Dei - Mgr. Art. Peter Čambál ml. a PhDr. Peter Čambál st., ktorí sa dlhodobo pohybujú v oblasti sakrálneho umenia, sa radia ku známym trnavským výtvarníkom. Ich najnovší projekt Ješua Mešiacha, špeciálne tematizovaný pre priestor Synagógy, sa zakladá na ich vzťahu k mestu Trnava, k Synagóge v nábožensko-historickom a kultúrno-spoločenskom prepojení a prekrývaní. Zároveň je tu poloha nového interaktívneho výstupu, ktorý autenticky dáva divákovi možnosť nového nazerania na spracované témy a čítanie kultúrnych kontextov.

Objekt Synagógy – so svojou historickou pamäťou a kultúrnym poslaním vytvára ideálny priestor pre tím Gloria Dei a koreňov oboch autorov. Trnavu vnímajú ako historickú križovatku kultúr, centrum kultúry a náboženstiev, sídlo mnohých etník. Synagóga tu vystupuje ako symbiotický symbol kultu judaizmu, kresťanstva a ich hodnôt v jednom chráme, v súčasnom „chráme umenia“.

Výstavný priestor je využitý v kompozičnej a formálnej rovine umiestnením centrálneho prvku kríža do priestoru svätyne za mäkkú bariéru – oponu z PVC plátov potlačených hebrejskými, gréckymi a slovenskými textami. Ústredný motív kríža dopĺňa osem panelov, ktoré evokujú retábulá oltárov s textami na pulpitoch, pripomínajúcimi čítacie pulty v synagógach a kresťanských chrámoch.
Projekt predovšetkým rieši vzťahy kresťanskej a židovskej kultúry, ktoré sa odrážajú v základnej kompozícii a inštalácií diel. Symetria kompozície v zrkadlovom umiestnení panelov s ôsmimi maľbami portrétov veľkých judaisticko – kresťanských osobností v nadživotnej veľkosti, umožňuje vizualizovať diferencie, paralely a symbiózu. Proroci, evanjelisti a Kristus – sú muži hebrejského pôvodu. Ich texty sú prezentované na pulpitoch pred konkrétnymi panelmi a vo zvukovej stope po spustení čidlom, pri priblížení sa návštevníka expozície k určitému panelu (atmosféru dopĺňa plameň kahancov).
Expozícia Ješua Mešiacha je interaktívnym priestorom, ktorý vtiahne diváka do priestoru posvätna a umožní mu aktívne odhaľovať jednotlivé vrstvy predkladaného posolstva o jednote, symbióze, harmónii a kráse.
 

 http://www.jesuamesiacha.sk/pages/Vitajte.html

 

2projekt-jesua-mesiacha-v-trnavskej-synagoge

 

projekt Ješua Mešiacha v trnavskej synagóge

 


Ješua Mešiacha

kultura.pravda.sk:

V trnavskej Synagóge vystavuje Ješua Mešiach

trnava.sme.sk:

V Synagóge je výstava Ješua Mešiacha

Ješua Mešiacha:

Vitajte na výstave projektu Ješua Mešiacha


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj