Prejsť na menu | Prejsť na obsahSkúter II - bienále mladého umenia

O maľbe, obraze a iných ftákovinách...

skuter_II-01v

 

ONDŘEJ BRODY: Nový psí koberec, 2007, preparát

 

Prezentovaní autori: Ondřej Brody, Rado Čerevka, Michal Černušák, Kateřina Držková, Tomáš Džadoň, Viktor Frešo, Mira Gáberová, Laďa Gažiová, Jana Kapelová, Marek Kvetan, Maja Laurinen, Jitka Mikulicová, Lucia Nimcová, Michal Pěchouček, Boris Sirka, Jiří Skála, Katarína Szanyiová, Evžen Šimera, Vlasta Žáková

Termín bienále: 20. máj – 21. jún 2009
Výstavné priestory: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor bienále: Vladimír Beskid
Otvorenie akcie: 20. máj 2009 o 18. 00 hod v Kopplovej vile GJK


Ide o druhý ročník reprezentatívnej (kurátorskej) prehliadky nastupujúcej generácie umelcov do 35 rokov na českej a slovenskej výtvarnej scéne, ktorí prinášajú osobité uvažovanie o dnešnom svete a jeho súčasnom obraze.

Hlavným zámerom usporiadateľov je vytvoriť novú periodickú platformu pre prezentáciu súčasného výtvarného jazyka a konfrontácie jednotlivých prístupov. Zároveň bienále má ambíciu mapovať aktuálnu mladú scénu, stimulovať ich tvorbu aj priniesť rodovú korektnosť pri výbere autorov/-riek. Na výstave sa tak prezentuje široký rozptyl jednotlivých médií: od súčasných polôh maľby (M. Černušák, L. Gažiová, J. Mikulicová, B. Sirka, K. Szanyiová, E. Šimera) cez fotografiu (K. Držková, D. Matějková, M. Laurinen, L. Nimcová, J. Skála), video (O. Brody, K. Držková, M. Gábe-rová, L. Nimcová) až po objekty, inštalácie a intervencie do priestoru (O. Brody, R. Čerevka, T. Džadoň, V. Frešo, J. Kapelová, M. Kvetan, M. Pěchouček, V. Žáková). Jednotliví autori prinášajú rad politických a sociálnych tém, reflektujú a komentujú každodennú skutočnosť, či zaoberajú sa samotným jazykom súčasného obrazu (preklincovaný obraz, betónový obraz, stekaný obraz, textilný obraz, prisvojený obraz, vyfrézovaný obraz, obraz manipulovaný strihovým programom a pod.) Na podujatí participujú absolventi mnohých akadémií a vysokých umeleckých škôl z Čiech a zo Slovenska(Praha, Ostrava, Bratislava, Banská Bystrica, Košice).
 

dsc_2785

 

TOMÁŠ DŽADOŇ:  “Správna “ architektúra, 2008, object CETRIS

V zmysle načrtnutého smerovania usporiadatelia udelia vlastnú Cenu CYPRIÁNa pre vybraného umelca/-kyňu (podľa významného maliara a rodáka Cypriána Majerníka), spojenú s finančných ohodnotením (s ponechaním vybraného diela autora/-rky do zbierok GJK).

V rámci akcie bude pokračovať projekt Bilboartu realizáciou Jany Kapelovej pod názvom Zrkadlo (na vstupnom bilborde) a bude zároveň otvorený nový alternatívny výstavný priestor s názvom „klub 3“ na prízemí Kopplovej vily, určeným na pravidelne prezentovanie predovšetkým čerstvých absolventov resp. študentov akadémií a na realizáciu výstavných projektov mladých kurátorov (prvá výstava Cyril Blažo: Bez lepidla).

Projekt podporili: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, České centrum Bratsilava, Flash Art, Ateliér, My – trnavské noviny, SONY, Ultraframe. 


Laureát Ceny CYPRIÁNa GJK v Trnave 2009:

Tomáš Džadoň, narodený 1981 v Poprade, absolvent AVU v Prahe 2007, študijné pobyty vo Fínsku a Francúzsku. V roku 2007 získal 1. miesto v medzinárodnej súťaži Essl Award, v súčasnosti pôsobí v Prahe a je doktorandom na VŠVU v Bratislave. Tvorí predovšetkým sochy, objekty a priestorové inštalácie. Viac na www.tomasdzadon.com.


Čestné uznanie bienále:
Vlasta Žáková, narodená 1981 v Rožňave, absoventka Katedry výtvarných umení a intermédií FU TU v Košiciach (2006). Samostatné výstavy v Košiciach, Žiline a Bratislave. V minulom roku finalistka súťaže mladých Cena 333 v Národnej galérii v Prahe. V Trnave už sa prezentovala na proejktoch BezOBRAZie (2005) a Skúter I (2007). Venuje sa najmä textilnému kolážovému obrazu, špecifickej “maľbe” niťou, ručnou výšivkou a pod.


Rozhovor s Tomášom Džadoňom, laureátom Ceny CYPRIÁNa GJK v Trnave 2009:

Čim sa vo Vašej tvorbe zaoberáte (ak sa to dá vobec zhrnuť)?
Zaujima ma vztah tradicie a sucasnosti v nasej postsocialistickej spolocnosti . Nemame to doriesene. Priama skusenost verzus sprotredkovana skusenost, znovu pripojenie sa k tradicii, slovenska realita. Lokalne problemy su niekedy daleko dolezitejsie, ako tie globalne. Snazim sa urcite veci sprostredkovat, a poskytnut iny pohlad na ne. Riesim problemy, ktore by sme mali vsetci riesit, lebo sa nas to tyka,a su dolezite pre buducnost.


Planujete vystavovat aj vo Finsku?
Nie, nedostal som ziadnu ponuku do Finska. Bol som tam pocas studii na stazi, a Finsko ma oslovilo, dokonca som tam pripravil par veci (karavan napr.) Historicka pribuznost ludovej architektury, melancholia, a tragicke pribehy, ktore sami zazili skoro vsetci fini, to bolo velmi zaujimave.


Aky mate vztah k socializmu ako takemu...k socialistickej architekture?
Osobny vztah mam len k panelakom, kedze som v jednom takom vyrastal. Samozrejme apelujem, aby sa socialisticka architektura docenila cim skor, nez sa znici. Dokonca ma hneva, ako sa prestavuju panelaky, hrube zasahy do ich "hmoty", zmena rytmu okien, o pouziti plastu ani nehovorim, zateplenie je velmi dolezite, ale tiez mam pocit ze je to premrhana sanca. Pastelove farby zdaleka nevyriesia problem byvania v panelakoch, a ani neurobia zivot v nich krajsim....

Socializmus si spajam s krasnym detstvom pod tatrami. Som rad ze mi bol dany takyto start do zivote v inom systeme, mysim si ze je to neopakovatelna skusenost.


Pripravujete v sucasnosti samostatnu vystavu na Slovensku?
Nie v plane nie je ziadna samostatna vystava.


Ako vnimate vytvarne umenie na Slovensku? Porovnat vo svete...
Viete co povazujem za najdolezitejsie? To co sa deje okolo umenia. Ked sa nic nedeje, a ani umelci samotni nemaju snahu "budovat" atmosferu, nebude sa nic diat. Ako je mozne za sa "premalovala " Lipska skola a su znami? Jeden clovek to neutiahne, ale ked zapalite ohen, tak sa pridu ohriat dalsi, a zacne sa dialog. Ja to mozem porovnavat s Prahou, kde sa deje viac veci, niektori umelci si zalozili vlastne male galerie, ktore urcuju co sa deje. V Blave naopak galerie sa rusia. Vtipne je aj porovnanie priestoru , ktore ma Tranzit: V blave na okraji, takze sa tam tazko vobec dostat, v Prahe v centre. Neviem ako keby sme tu nemali stastie... alebo sa o neho malo snazime. 


Skúter II - bienále mladého umenia

kultura.pravda.sk:

Skúter provokuje mladých výtvarníkov, víťazovi dal Cypriána

artyčok.tv:

SKÚTER II – BIENÁLE MLADÉHO UMENIA

trnava.sme.sk:

Na trnavský Skúter vodičský preukaz nepotrebujete


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj