Prejsť na menu | Prejsť na obsahFocus Europa Umenie bez hraníc

Titul výstavy: Umenie bez hraníc
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga - Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Otvorenie výstavy: 24.6.(Ut) o 18.00 hod.
Kurátor výstavy: Lutz-Benno Kracke
Koordinátor projektu: Roman Popelár
Trvanie výstavy: 24.6.(Ut) – 27.7.(Ne) 2014
Hudobní hosť vernisáže: Musica Tirnaviensis 
Vystavujúci autori: Slavomír Bachorík /SK/, Anna Gajová /SK/, Eva Harmadyová /SK/, Jozef Kurinec /SK/, Eva Masaryková /SK/, Jiří Mezřický /SK/, Karin Patúcová-Lunterová /SK/, Milica Podstrelencová /SK/, Robert Szittay /SK/, Barbora Tobolová /SK/, Bärbel Kießling /D/, Horst Kießling /D/, Edgar Tedresaar /EST/, Gudrun Schüler /D/, Hilke Kracke /I/, Linas Liandzbergis /LT/, Lucie Kazda /D/, Lutz – Benno Kracke /D/, Marion Kotyba /D/, Monika Pellkofer-Grießhammer /D/, Wieland Prechtl /D/

 

1401950786laine-2013-autoritehnika-140x140

Galéria Jána Koniarka v Trnave sa snaží v rámci aktuálnych možností participovať na medzinárodných projektoch, ktoré integrujú slovenských výtvarníkov do mimoslovenského diania.

Focus Europa je medzinárodné združenie výtvarníkov so sídlom v nemeckom Neudrossenfelde. Založené bolo v roku 2005. Má vlastného predsedu, administratívu, kurátorov, stanovy. Združuje desiatky výtvarníkov z viacerých európskych krajín bez vekového obmedzenia. Cieľom je medzinárodná spolupráca v oblasti výtvarného umenia. Nemeckí organizátori spravidla zostavia výber autorov a diel na základe ponúknutého priestoru v tej-ktorej krajine. Výstavy sú tak organizované systémom site-specific.

„Myšlienka výstavy Umenie bez hraníc sa zrodila na jeseň minulého roka, keď sme priviezli späť na Slovensko diela šiestich slovenských výtvarníkov, ktorí boli prizvaní na 7. medzinárodnú prehliadku voľného umenia v nemeckom Kulmbachu a videli sme v prekrásnej trnavskej synagóge výstavu sôch Roberta Szittaya. Szittay bol spolu s ďalšími piatimi slovenskými umelcami našim hosťom na spomínanom podujatí v Kulmbachu (Oberfranken, Bavorsko) a následne aj v Bad Elster (Sasko). Spontánne inicioval projekt s pracovným názvom (a mottom) 10+10 meeting place Europe pre Galériu Jána Koniarka. Zastúpení tu mali byť nemeckí a slovenskí výtvarníci ako aj hostia z pobaltských štátov.
Focus Europa je iniciatívou umelcov a záujemcov o umenie. Inštitúcia bola založená v roku 2005 a sídlo má v Neudrossenfelde. Mestečko leží v blízkosti mesta Bayreuth, kde sa každoročne koná festival Richarda Wagnera. K dnešnému dňu ma Focus 130 členov, z nich je viac ako polovica umelcov. Tí nepochádzajú iba z Nemecka, ale z rôznych európskych krajín. Úlohou a cieľom inštitúcie je – v duchu nášho loga – propagovať umenie bez hraníc, čo je aj myšlienkou tejto výstavy. Založiť jej siete, resp. pobočky v rôznych regiónoch Európy. Platformu, na ktorej budú zjednocovať umelci spoločné európske myšlienky a ciele. Aj preto sme na 6. a 7. medzinárodnú prehliadku voľného umenia, ktorá sa koná každé 2 roky, prizvali 5-6 umelcov z ôsmych európskych krajín a od nich sme obdržali recipročné pozvania nemeckých umelcov na hosťovanie.
V roku 2015 plánuje focus-europa veľkú výstavu s názvom Umenie juhovýchodnej Európy sa stretáva so Západom. Participovať budú umelci 8 európskych krajín z okolia Stredozemného mora. Podujatie sa bude konať pri príležitosti Dní Európy v Neudrosselfelde v dňoch 5-7. júna. To sa uskutočňuje každé dva roky.“

Lutz – Benno Kracke
President focus-europa, e.V.
 

O výstave v médiách:

kedykde.sk /TASR/:
Galéria v Trnave prináša v Umení bez hraníc diela umelcov z Európy

Reportáž MTT z vernisáže:
 


Na stiahnutie:

POZVÁNKA
| jpg | 215 kB

Tlačová správa
| pdf | 187 kB


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj