Prejsť na menu | Prejsť na obsahMária Balážová: Ženský dezén

Retrospektívna výstava výraznej slovenskej autorky, reprezentantky regionálnej výtvarnej scény s následným uvedením novej monografickej publikácie.

Autorka, titul výstavy:
Mária Balážová: Ženský dezén
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Koppelova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Mgr. Roman Gajdoš, PhD.
Vernisáž: 12.9. 2019 (Št) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 12.09. – 27.10. 2019

Výstava predstaví mierne retrospektívny výber za obdobie posledných pätnástich rokov, vzhľadom na poslednú samostatnú výstavu autorky usporiadanú GJK v roku 2004. Koncepcia kladie dôraz na tvorbu z ostatného obdobia, ktorá sa ešte viac vychýlila z oblasti post-geometrickej maľby smerom k výraznejším feministickým výpovediam. Balážová využíva výrazové prostriedky geometrickej abstrakcie ako nástroj kritiky rodovej nerovnosti na inštitucionálnej úrovni už v sérii Parliamentary Feminist Tread 1 – 4, s prítomným konceptuálnym uvažovaním. Neskôr je to najmä artikulovaná téma práce, kde na základe vlastnej životnej skúsenosti (ročné štúdium na učňovskej škole textilného zamerania v Trenčíne) vypovedá o tomto fenoméne. Primárne sa skúma disciplinujúci a hierarchizovaný model práce v zóne, ktorá vytvára staro-novú pracovnú silu – feminizovanú a silne podriadenú, nielen v čase socializmu, ale aj teraz v kapitalizme. Ide aj o kritiku stereotypnej ženskej práce, na úrovni komodifikovaného zisku či úžitku, pričom sa pertraktuje nielen tento proces v industriálnom verejnom priestore, ale aj intímno-súkromnom. Intimnejšie je ladený monumentálny triptych Ženská geometria 1 – 3. Opačne kritickejšie sú ladené práce z podcyklov Neplatené domáce práce a najmä úplne najsúčasnejší súbor diel s názvom Domáce násilie.

Doc. Mgr. art Mária Balážová narodená 1956 v Trnave, absolvovala SUPŠ Bratislava (1972 – 76) a VŠMU v Bratislave (1978 – 1984). Na začiatku svojej umeleckej činnosti sa venuje hlavne médiu kresby, objektu, autorskej odevnej tvorbe, neskôr maľbe a grafike. Je výraznou predstaviteľkou postgeometrického a feministického umenia na Slovensku. V roku 1990 získala za kresby cenu Honorable Mention v USA (Provo) a v roku 2019 Honorary Mention Award, International Drawing Biennale 2018-19, New Delhi (India). Vystavovala na Vth International Triennale of Drawing, Wroclaw (1992), Klub konkretistov, Bratislava, Slovenská národná galéria (1999), Eine kurze Geschichte zur Malerei, Leverkusen (2001), Contemporary Slovak Art 1960-2000, Ljubljana, City Art Museum (2007), Here and Now, Budapest, Kunsthalle (2015), Hommage à Peter Vajda, Praha, Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových (2018). Zastúpená v zbierkach: Slovenská národná galéria, Bratislava, Národní galerie, Praha (CZ), Galéria Jána Koniarka, Trnava, Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica, Galéria M. A. Bazovského, Trenčín, Moravská galerie Brno, Zbierka PSIS, Bratislava, Tama Art University Museum, Tokyo (J), Městské muzeum a galerie, Břeclav (CZ), Richard Adam Gallery, Brno (CZ). Pôsobí na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity ako vysokoškolská pedagogička, žije v Trnave.

http://maria.bbalaz.sk/p/content/view/76

https://artfacts.net/artist/maria-balazova/148595

 


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj