Prejsť na menu | Prejsť na obsahStredoeurópsky festival umení 2008

Trnava má nový umelecký festival

Galéria Jána Koniarka v rámci akcelerácie svojej činnosti a potvrdenia nastúpeného trendu úspešných projektov, presahujúcich hranice regiónu, pripravila začiatkom novembra pilotný ročník medzinárodnej akcie s názvom Stredoeurópsky festival umení Trnava 2008. Hlavnou ideou festivalu je priniesť intermediálnu komunikáciu a konfrontáciu súčasného umenia predovšetkým z Poľska, Česka, Rakúska, Maďarska a Slovenska, v oblastiach výtvarného umenia, kinematografie a hudby. Cieľom podujatia je zároveň predstaviť slovenskej verejnosti a návštevníkom Trnavy aktuálnu kultúru susedných a blízkych krajín zo stredoeurópskeho kultúrneho priestoru, nakoľko v súčasnej ponuke kultúrneho spektra je ich zastúpenie minimálne.

Hoci idea novembrových festivalov rôznych žánrov nie je na Slovensku novinkou (pripomeňme aspoň Mesiac fotografie, festival Jeden Svet, či Medzinárodný filmový festival v Bratislave), nové podujatie pod patronátom galérie je atraktívne práve tým, že združuje viaceré druhy súčasného umenia v kvalite, ktorá iste uspokojí aj náročného diváka.

suruvka

Festival ohraničujú výstavné projekty v Kopplovej vile a Synagóge

Nosnú líniu festivalu tvoria medzinárodné projekty v oboch výstavných priestoroch galérie, na ktorých sa zúčastnilo dokopy takmer tridsať výtvarníkov zo strednej Európy a Ruska. Vďaka paritnému zastúpeniu na základe národností a spoločným tematickým námetom, umožňujú obe výstavy porovnať súčasné trendov výtvarného umenia na Slovensku a u našich susedov. Názov výstavy v trnavskej synagóge Video Reflex napovedá, že prezentuje autorov, vyjadrujúcich sa práve umeleckým médiom videa. Spolu deväť výtvarníkov pomocou trinástich videoprojekcií rôznym spôsobom reaguje na kultúrne, politické, či sociálne problémy súčasného sveta. V Kopplovej vile umelci konfrontujú svoj názor na aktuálnu podobu figuratívnych motívov v dnešnom umení, pričom dominuje najmä forma závesného obrazu. Vnímavého diváka iste oslovia kreatívne inovácie klasickej podoby ľudského tela, ako aj široké spektrum použitých techník od klasickej maľby akrylom, cez fotomontáže, sprej, video, až po kombinované inštalácie. Obe výstavy potrvajú do 14. decembra, kedy sa symbolicky ukončí aj celý festival.

Sprievodné podujatia v podobe kvalitných filmov

Ucelený ráz kvalitného medzinárodného podujatia dotvára široká ponuka filmov a koncertov, ktoré prezentujú aktuálnu špičku v rámci stredoeurópskeho priestoru, čo dokladajú aj mnohé medzinárodné ocenenia vystupujúcich umelcov. Z filmovej nádielky festival ponúkne množstvo krátkometrážnych alternatívnych filmov od renomovaných režisérov (R. Polanski, A. Wajda), ale i spektrum menej známych študentských projektov, ktoré budú premietané v Kopplovej vile. Hlavným ťahákom však nepochybne ostávajú štyri silné dni (19., 20., 26., 27. novembra), počas ktorých sa premietne osem celovečerných filmov poľskej, rakúskej, českej a maďarskej produkcie v panoramatickom kine Hviezda. Medi nimi nebudú chýbať kvalitné „sociálne dokumenty“ (Ztracená dovolená), moderné drámy (Import/Export), či známy animovaný film pre dospelých (Distrikt), alebo tajomný a mysteriózny žáner (Hukkle).

Koncerty namixované jazzom, vážnou, ale i ľudovou hudbou

O kvalitách hudobnej zložky festivalu sa diváci mohli presvedčiť už na koncerte rakúskeho HDV tria v Synagóge počas minulého týždňa, ktorí poslúžili ako „predskokani“ hlavného otvorenia nultého ročníka. Ostatné koncerty budú prebiehať v priestoroch prístavby Kopplovej vily, kde sa vystriedajú rôzne zoskupenia jazzového či komorného charakteru, väčšinou v podaní mladých, talentovaných hudobníkov strednej Európy – držiteľov mnohých ocenení či hudobných štipendií. Žánrovú pestrosť a atraktivitu pre rôzne skupiny divákov zaručuje klasika starých majstrov (Beethoven, Brahms), ale i modernejšie verzie jazzu či funku. Výnimkou čo do rozsahu, ako aj typu použitých nástrojov predstavuje unikátne stretnutie takmer kompletnej špičky až tridsiatich slovenských ľudových muzikantov v Synagóge, s názvom V hlavnej úlohe fujara. Ich nedeľné vystúpenie si záujemcovia budú môcť pozrieť 23. novembra o devätnástej hodine. Kompletný program festivalu je uverejnený v printových médiách, ako i na informačných plagátoch a webovej stránke galérie www.gjk.sk.

Pilotný ročník Stredoeurópskeho festivalu umení práve odštartoval a už teraz môžeme podľa záujmu ľudí konštatovať, že ambícia periodického opakovania a pridávania nadstavby v podobe kvality aj počtu vystupujúcich umelcov má svoj zmysel a šancu pevne sa etablovať v povedomí širšej verejnosti. Ide pritom aj o posilnenie renomé Trnavy a trnavského regiónu ako kultúrneho prostredia nielen s bohatou historickou a kultúrnou tradíciou, ale i imidžom silného a prosperujúceho euroregiónu, propagujúceho a prehlbujúceho spoluprácu v širšom kultúrnom priestore.

Michal Mironov


Pozvánky SFU:

Program Stredoeurópskeho festivalu umení 2008

Pozvánka na výstavy VIDEO REFLEX a PODIVNÁ FIGÚRA

Prezentácia krátkej filmovej tvorby

Koncert FUJARA

PODUJATIA
SFU 2008

Oznam

Stála expozícia
sochár Ján Koniarek
je odinštalovaná. Otvorená bude v roku 2021.

Podujatia


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj