Prejsť na menu | Prejsť na obsahVýstava bola ukončená ku dňu 16.8.2015.

 

Klenoty domova

Klasické slovenské umenie 20. storočia

1265398144img_1005

Atypické farebné riešenie výstavných priestorov

V krídle Kopplovej vily GJK boli vo štvrtok 22. novembra 2007 otvorené dve nové expozície galérie. Atypické architektonické a výstavné riešenie budovy (farebné pozadia, texty, priestorové členenie a osvetlenie) vytvára zaujímavý podklad pre nové vnímanie a čítanie vývoja slovenského umenia na vybranom profile diel. Expozície takéhoto zamerania tak vytvoria novú muzeálnu platformu a prirodzenú protiváhu galerijnej výstavnej stratégií, ktorá sa programovo sústreďuje na prezentáciu súčasnej vizuálnej kultúry . Týmto galéria sleduje posilnenie svojho imidžu zbierkotvornej a pamäťovej inštitúcie a približuje sa čo najširšiemu spektru návštevníkov.
 

img_1020

Pohľad do expozície

Prvé poschodie nového krídla Kopplovej vily tvorí prvá stála expozícia galérie pod názvom Klenoty domova - slovenské klasické umenie 20. stotočia. Ide o predstavenie „zlatého“ fondu galérie predovšetkým z rokov 1900-1960 v médiu maľby a sochárstva. Expozícia predstavuje v jednotlivých blokoch jednak klasické motívy a žánre tohto obdobia /krajinomaľba, zátišie, portrét, etnografické figurálne kompozície) a jednak prezentuje nosné mená slovenského tradičného umenia od klasikov medzivojnového umenia (Miloš Alexander Bazovský, Martin Benka, Janko Alexy, Vincent Hložník) až po povojnovú generáciu skupiny galandovcov (Milan Paštéka, Vladimír Kompánek, Milan Laluha). Osobitná pozornosť sa venuje významným regionálnym umelcom (Cyprián Majerník, Ernest Špitz, Teodor Tekel). Sochársku tvorbu tých čias zastupujú Fraňo Štefunko, Jozef Kostka, Rudolf Uher, Ľudovít Pollák a pod.
Galéria Jána Koniarka v Trnave chce takto sprístupniť overené hodnoty a klasické podoby slovenského umenia minulého storočia širokej verejnosti a umožniť jej lepšiu orientáciu vo vývoji jednotlivých štýlov, žánrov a autorských programov. Obe stále expozície zároveň poskytujú väčší priestor pre viaceré podoby edukačných aktivít.FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj