Prejsť na menu | Prejsť na obsahMichal Černušák

Mgr. Art. Michal Černušák, narodený 1982, je absolventom 4. ateliéru maľby prof. Ivana Csudaia na VŠVU v Bratislave (štúdium v rokoch 2000 - 2006). Stal sa súčasťou mladej generácie maliarov, ktoré silne nastúpili po roku 2005 ( medzi inými E. Šille, J. Mrvová, M. Czinege, J. Vasilko, L. Dovičáková a pod.). Získal aj niekoľko ocenení: 2007 - Essl Award Special Prize, 2006 - finalista VÚB maľba roka. Bol zastúpený na mnohých domácich a zahraničných výstavách, len napr. v roku 2018: Bakelit - súčasné slovenské umenie, Miskolci galéria Miskolc; Criticon - kritická maľba dnes, MVL Košice; Maľbou vanie, sochou mrazí; GUS Spišká Nová Ves; Young Slovak Contemporary, Galerie St. Polten a pod. V súčasnosti pôsobí aj ako pedagóg na VŠVU v Bratislave.

Michal Černušák je predstaviteľom aktuálnej figurálnej maľby, ktorá kriticky a analyticky reflektuje súčasných globálny svet masmédií,kapitálu, korporácií, či politiky, ktoré sa dotýkajú dnešného človeka. Vzniká celý rad polemických plátien, v ktorých autor prepája tieto svety do mozaiky námetov a figúr, ktoré sa ocitajú v tomto mediálne riedenom svete. Predmetné dielo We Saw You z roku 2017 je dôležitým reprezentantom tohto napredovania - ukazuje nám imaginárny pohľad do súčasného veľkomesta. Na tejto pouličnej situácii majú však nielen autá prepálené reflektorové svetlá, ale aj ľudia " vypálené" oči - tak na bilbordoch, tak aj ľudia na chodníku. To maľbe dodáva aj iný význam aj možnosti interpretácie diela. 

michal-cernusak_we-saw-you_akryl-na-platne_190-x-260-cm_2017

V roku 2017 vytvoril významný slovenský maliar Michal Černušák (1982) predmetné dielo We Saw You, 190 x 260 cm. Ide o imaginárnu scénu nočného veľkomesta s pohľadom do ulice. Ide o plastické zachytenie uličnej scény s mrakodrapmi, autami, reklamou a chodcami v popredí. Dôležitým momentom je zobrazenie „vypálených“ očí u ľudí, či na bilborde, alebo u chodcov na chodníku. Zároveň je zásadná kombinovaná technika – air brushové podanie je autorsky osobitá a príznačná práve pre tvorbu Černušáka. Predmetné dielo považujeme za charakteristické pole autora, ktoré priliehavo reprezentuje jeho súčasnú tvorbu a účinkovanie na slovenskej resp. regionálnej scéne. Zámerom je umiestniť dielo do stálej expozície GJK v roku 2021.


Akvizíciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj