Prejsť na menu | Prejsť na obsahErna Masarovičová

Akad. soch. Erna Masarovičová (1926 – 2008) patrí k výrazným osobnostiam československého sochárstva 2. pol. 20. storočia. Jej diela (sochy, objekty, šperky) sú súčasťou verejných a súkromných zbierok u nás i vo svete, monumentálna tvorba zasa zhodnocuje viaceré slovenské námestia, areály objektov či interiéry. Šesťdesiate roky 20. storočia patria z pohľadu tvorby autorky k najexponovanejším.

Erna Masarovičová, Matka, 1965, oceľ, 175 x 30 cm

erna-masarovicova-matka-1

Ide o jedno z mála diel autorky z obdobia 60. rokov, ktoré ešte nie je zaradené v súkromnej alebo verejnej zbierke. Do akvizičnej komisie bolo navrhnuté po konzultácii s dcérou autorky ako aj s historičkou umenia Mgr. Ľubou Belohradskou, ktorá je spoluautorkou monografie Erny Masarovičovej.
V priebehu 50. rokov 20. storočia sa Masarovičová, ovplyvnená velikánmi európskeho sochárstva (A. Archipenko, O. Gutfreund, Julio Gonzales, Pablo Gargallo...), prepracovala ku špecifickým formám kovovej zváranej plastiky, v ktorej od 60. rokov dominovali lyrické témy (Rodiaci sa život, Akordy, Nevesta, Akt) alebo apokalyptické témy (Memento, Rekviem, Zničené mesto). Dielo Matka je štylizovaný figurálny motív zo zváranej a ohýbanej ocele. Ženská figúra je v očakávaní – v tele matky sa vyníma plod. Historička umenia Ľuba Belohradská sa formálnemu spracovaniu ženských figurálnych motívov Masarovičovej vyjadruje nasledovne: „Plastická reč sôch je odstupňovaná od zvarov a kováčskeho ohýbania oceľovej pásoviny a hladkých plôch až po plynulú líniu reznej stopy, identifikujúcu pôvabnú pózu ľudského zárodku.“¹ Táto charakteristika, resp. opis, platí aj pre dielo, ktoré je predmetom akvizície. Plod v tele matky je viditeľný iba z jedného uhla pohľadu.

Roman Popelár


Akvizíciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.


FacebookInstagram

Mediálni partneri:

MTTMY trnavské novinytrnava-live.skTrnavské rádio RTVS DoMesta.sk

Partneri:

cnsTrnavská univerzita - Pedagogická fakulta
Správca obsahu © Galéria Jána Koniarka v Trnave
Tvorba a dizajn webstránky © E-GO s.r.o. | Redakčný systém © IRISOFT s.r.o.
Mapa stránky | Prehlásenie o prístupnosti | O stránke | Právne informácie
Prehlásenie o ochrane osobných údajov
Zriaďovateľom Galérie Jána Koniarka v Trnave je Trnavský samosprávny kraj