Udalosti

Výstava / maľba

Powered by Power

15.07.2021 18:00 – 28.08.2021 00:00
Koppelova vila –>

Výstava Powered by Power ukazuje najnovšiu sériu malieb, v ktorej sa Peter Decheť zameriava na analýzu nástrojov upevňovania a šírenia politickej moci. V plátnach drobného formátu demonštruje príbeh jednotlivca pred nadobudnutím politickej moci až po jeho osobnostnú transformáciu pod prizmou politického marketingu podporujúceho imidž vládcu, ministra, či diktátora.V najnovšej sérii malieb sa Peter Decheť zameriava na analýzu nástrojov upevňovania a šírenia politickej moci. V plátnach drobného formátu demonštruje príbeh jednotlivca pred nadobudnutím politickej moci až po jeho osobnostnú transformáciu pod prizmou politického marketingu podporujúceho imidž vládcu, ministra, či diktátora. Séria plátien zobrazuje anonymného chlapca v parafrázach politických motívov.

Špecifickou maliarskou technikou Decheť simuluje proces “okrášľovania” politických lídrov – pod nánosom nových informácií a káuz už zabúdame koho a prečo volíme, neupravenú fotografiu chemicky narúša, neskôr domaľováva, následne vytláča a znova maliarsky transformuje. Vzniká tak manipulovaný portrét, v ktorom iba ťažko odlišujeme personálnu identitu od tej umelo vytvorenej v rámci politickej kampane.

Pre koncepciu výstavy je dôležitá idea „odsvätenia“ maľby, kedy vzniká špecifický enviroment, v rámci ktorého je maľba rovnocenná s architektúrou výstavy. V tomto prípade ide o readymade v podobe vyradených dverí z kaštieľa, v ktorom autor dlhodobo tvorí.
Peter Decheť (1979, Topoľčany) vyštudoval Otvorený ateliér u Rastislava Podobu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Štúdium ukončil diplomovou prácou, v ktorej spracoval tému politickej moci a jej zneužívania. Výstava Powered by Power je vyústením tohto ideového smerovania.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Opatrenia súvisiace s šírením ochorenia Covid-19

Vážení návštevníci, upozorňujeme vás, že na základe kultúrneho semaforu zriadeného v súvislosti s šírením ochorenia Covid-19 je momentálne kapacita priestorov galérie aj synagógy obmedzená na maximálne 50 ľudí. Prosíme tiež o dodržiavanie odstupov, prekrytia dýchacích ciest a dezinfekcie rúk. Za pochopenie ďakujeme.
OZNAM: Z dôvodu rekonštrukcie autobusovej stanice na Zelenom kríčku prosíme návštevníkov, aby používali vchod od Františkánskej ulice.