Jiří Kovanda | Oľga Paštéková | Ján Zelinka |

Ján Zelinka - Oddelené súvislosti / Jiří Kovanda - Pod stolom / Oľga Paštéková - ANIMA-L

Vladimír Beskid | kurátor výstavy

28.09.2023 - 01.12.2023

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

V Synagóge - Centre súčasného umenia GJK v Trnave sa vo štvrtok 28. septembra o 18.00 hod. uskutočnia mimoriadne tri výstavy súčasného umenia.

V hlavnej sále sa predstaví slovenský sochár Jána Zelinka (nar. 1987) s výstavou " Oddelené súvislosti", kde bude prezentovať kolekciu 3D diel a kresieb, ktoré súvisia so zaznamenávaním a uchovávaním zvieracích tiel  (teľa, jelenica, líška) a modelovaním figúr  v sadrovom a betónovom prevedení.

Výstavu Jána Zelinku  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Na empore v rámci programu "komorné koncepty" uvítame významného českého intermediálneho umelca Jiřího Kovandu (1953), ktorý v projekte Pod stolom uvedie sériu site specific objektov a nájdených predmetov v prostredí starých stolov a po stranách nasledujú osobité koláže, ktoré reflektujú  a komentujú bežné situácie a problémy.

V priestoroch veží slovenská maliarka Oľga Paštéková (1984) odprezentuje novú sériu diel pod názvom ANIMA-L, kde vychádza zo staroslovanskej mytológie a prepojení kultu predkov, zvierat, animizmu so zapojením živlov. Ide o kombináciu  maľby a experimentálnej maľby citrónom, ohňom, vypaľovaním s motívmi prírody, zvierat, vtákov a jednom komplexnom vizuálnom prostredí.

Jej projekt z verejných zdrojov formou štipendia podporil Fond na podporu umenia.

Výstavy potrvajú do 1. decembra 2023.