Boris Jirků |

Boris Jirků: "FENOMÉN"

kurátor výstavy

14.11.2013 - 08.12.2013

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava

Výstava kresby, maľby, grafiky a objektov.
Autor, titul výstavy: Boris Jirků: "FENOMÉN"
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Miroslav Lipina, Galerie la Femme, Praha
Vernisáž: štvrtok, 14.november 2013 o 18.00 hod., Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Trnava
Trvanie výstavy: 14.11. 2013 – 8.12.2013
  Galéria Jána Koniarka v Trnave v spolupráci s Galériou La Femme v Prahe predstavujú trnavskému publiku po prvý raz dielo súčasného velikána českej kresby, maľby a grafiky.
Boris Jirků sa narodil 10.4.1955 v Zlíne na Morave. Od roku 1962 navštevoval ĽŠU v Zlíne, neskôr začal študovať na SUPŠ v Uherském Hradišti, odbor maľba v architektúre. V roku 1974 bol prijatý na Akadémiu výtvarných umení v Prahe, oddelenie monumentálnej maľby, do ateliéru Arnošta Paderlíka. Už počas štúdia bol opakovane ocenený cenou AVU. Neskôr absolvoval študijný pobyt vo Francúzsku. V roku 1984 ilustroval pre vydavateľstvo ODEON knihu od Gabriela Garcíu Márqueza Kronika ohlášené smrti, za ktorú dostal ocenenie Najkrajšia kniha roka. V roku 1989 sa aktívne zapájal v rámci Občianskeho Fóra do obrody českého i slovenského výtvarného života a nastupuje na VŠUP v Prahe ako odborný asistent figurálnej kresby. Po absolvovaní študijnej cesty do Paríža ilustroval v roku 1990 román Michaila Bulgakova Mistr a Markétka, za čo dostal ocenenie Najkrajšia kniha v ČSFR. V roku 1992 bol menovaný docentom. Je členom skupiny Lipany a SVU Mánes. V roku 2001 vydáva svoju prvú monografiu Moje džungle. V roku 2002 bol menovaný profesorom pre odbor ilustrácie a grafiky. Po študijnej ceste do Brazílie ilustroval román Gabriela Garcíu Márqueza Sto rokov samoty. V roku 2004 iniciuje výstavu s názvom FIGURAMA. Išlo o projekt, do ktorého bolo začlenených 15 univerzít Európy a USA. Projekt odštartoval tradíciu a úspešne pokračuje do dnešných dní. V roku 2005 bol ocenený Cenou MK SR za bibliofíliu Karla Kryla Cesta je prach. Vychádza mu druhá monografia Moje druhé třetí oko. V roku 2006 bol menovaný za rektora VŠUP v Prahe, avšak pre nezhody s Akademickým senátom tento post opustil. Neskôr pôsobil ako garant doktorandského štúdia na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Väčšina jeho prác má figurálny charakter, pričom v obrazoch a grafikách hrá dôležitú úlohu farebnosť akrylov na čiernom podklade. Tvorba je podobenstvom súčasného moderného života s originálnym autorským prejavom. Pitoresknosť, expresivita, často aj absurdnosť príbehov na obraze, zaraďujú dielo Borisa Jirků ku škole českej grotesknej maľby. Tvorbu vystihuje citát: "Boris Jirků je velký malíř. Bezesporu je to největší malíř, s jakým jsem se doposud setkal. Na vernisáži ční jeho hlava dvadset centimetrů nad ostatními a na ní sedí ještě i černý klobouk, který ovšem nikomu ve výhledu nevadí, protože tak vysoko nikdo hlavu nemá. Boris Jirků má tedy rozhled. Rozhled o všem. I jeho plátna jsou přirozeně veliká a stejně mu nestačí, proto maluje i na rámy. ...Nebojí se ani kritiků, kteří se snaží roztrhat Borise... Je to odvážný, fenomenální malíř, obrazy maluje výraznými čistými barvami, tak jako čistou má i svou duši".

Miroslav Lipina
Galerie La Femme, Praha
  trnava.sme.sk:
„Fenomén“ Boris Jirků bude vystavovať v galérii
hlavnespravy.sk /TASR/:
Boris Jirků vystavuje v Galérii Jána Koniarka


trnavsko online /TASR/:
Boris Jirků vystaví v galérii svoj Fenomén


Piešťanský Týždeň /SITA/:
Galéria Jána Koniarka ponúkne výstavu Fenomén