Neznámy |

Jiří David Bežná retrospektíva

kurátor výstavy

24.02.2010 - 11.04.2010

Kopplova vila

Autor, titul výstavy : Jiří David, Bežná retrospektívaMiesto konania: Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava Kurátor: Vladimír Beskid
Vernisáž: 24. február 2010 o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 24. február – 11. apríl 2010
 Venovanie oboch výstavných priestorov Galérie Jána Koniarka jednému autorovi je ojedinelým počinom a podčiarkuje iba fakt, že hlavným zámerom organizátorov bolo predstaviť slovenskej verejnosti jednu z kľúčových postáv strednej generácie na českej (aj československej) scéne - Jiřího Davida. Ide o mimoriadne rozsiahle a obsiahle dielo, ktoré je predstavené v spätnom pohľade (Kopplova vila) a v jednom súčasnom projekte (Synagóga). Jiří David, Tanec - otacejici se brambora, hadry, 1992 Ako naznačuje názov Bežná retrospektíva v Kopplovej vile ide predovšetkým o historický zostrih vyše tridsaťročného účinkovania Davida od konca 80. rokov ( od skončenia pražskej akadémie) dodnes. Výstava však nemá chronologický charakter, predstavuje skôr komprimovanú verziu rozvetvených tém a nosných znakov, stále fragmentárnu a torzovitú cestu autora časom. Pre diváka výstava predstavuje skôr vizuálno-„náučný“ chodník krajinou Davidovho myslenia v jednotlivých obdobiach, väčšmi vizuálnu zónu spochybnenia a zneistenia ako oslavnej púte za „veľkým“ umením.
Výstava prezentuje Jiřího Davida ako multimediálneho umelca, ktorý volí a mixuje jednotlivé média podľa potreby výpovede. Preto na výstave stretávame rozličné podoby maľby od rozmerných plátien postmodernej lekcie, cez konceptuálnu polohu po expresívne podania, ďalej nasledujú kresby, príbehy objektov a inštalácií, fotografické série a výber z DVD videí. Nachádzame tu aj rad netradičných materiálov a postupov (makovice, montážna pena, vata, zemiaky, mäsožravá rastlina, ďalej olejový fix na igelite, kresba na maslový chlieb, maľba na ovocie a zeleninu a pod.).
Autor predstavuje svoj vizuálny slovník tém, kde reflektuje národné otázky, náboženské symboly, intímne a erotické situácie. Prináša spoločensko-politické námety: na výstavu sa vstupuje popod čiernobielu zástavu bývalého Československa, potom nás sledujú uhrančivé Hitlerové oči, míňame zvukovú inštaláciu s mŕtvou Marylin Monroe atď. Na druhej strane autor prezentuje aj subtílnejšie výpovede a osobné znamenia: prvotné kresebné záznamy, chabo osvetlená postieľka v plexiboxe, obrázok s nápisom Mama a škrabancami na stene; fragmenty bývalých inštalácií (Olomouc, MXM Praha), veľká päťmetrová slepecká palica...
Výstavu je možné vnímať ako predbežnú rekapituláciu a vlastnú sebareflexiu autora po päťdesiatke ( výstavu príznačne uvádza bilboart s nahou figúrou muža, ktorý sa vlastnou rukou odstreľuje za ostnatým drôtom, pod ním nápis Moja generácia). V prípade Jiřího Davida stále ide o intelektuálny dištanc v dnešných časoch pretrvajúcej „sociálnej vyblednutosti“ (pojem J.D.).
V priebehu dvoch rokov je to tretia retrospektívna výstava autora, po GHMP v Prahe a Moravskej galérii v Brne (Predbežná retrospektíva, obe 2009, kurátor: Marek Pokorný) a zároveň je to aj najväčšia prezentácia Jiřího Davida na Slovensku vôbec.
Partnermi výstav sú Moravská galéria v Brne, České centrum v Bratislave. Výstavy potrvajú do 11. 4. 2010
 Doc. Jiří David, narodený 1956 v Rumburku, žije a tvorí v Prahe.
Absolvent AVU Praha (1982-87), v rokoch 1987 - 1991 člen umeleckej skupiny Tvrdohlaví.
Od roku 2004 vedúci intermediálneho a konceptuálneho ateliéru na VŠUP v Prahe.
Zastúpený v štátnych a verejných zbierkach: NG Praha, MG Brno, GBR Louny, Múzeum umenia Olomouc, The Art Institute of Chicago, Ludwig museum Budapešť, Jack Tilton gallery Ney York, Palais Lichtenstein Viedeň a pod.
Viac na www.jiri-david.cz