Lenka L. Lukačovičová |

Lenka L. Lukačovičová: Šedá kniha

kurátor výstavy

02.11.2016 - 04.12.2016

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Výstava fotografií a jej presahov k iným médiám.

Autor, titul výstavy: Lenka L. Lukačovičová: Šedá kniha
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátorka: Simona Bérešová
Vernisáž: 2.11. 2016 (Str) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 2.11. (Str) – 4.12.(Ne) 2016 Fotografka Lenka L. Lukačovičová predstaví v priestoroch trnavskej synagógy svoj dlhodobý projekt Šedá kniha, v rámci ktorého rozvíja dve hlavné línie, ktoré sa vzájomne prelínajú.

Na jednej strane je to téma politických väzenkýň z obdobia stalinizmu 50. rokov v Československu, z čoho vychádza aj názov projektu. Ten prebrala autorka z rovnomenného spisu z 50. rokov obsahujúci nepravdivé výpovede obetí, na základe ktorých boli títo ľudia väznení, mučení a v niektorých prípadoch aj zavraždení.

Na strane druhej ide o hru s fotografiou, prostredníctvom ktorej sa autorka zaoberá danou témou. S fotografiou pracuje netradične, skúma ju, experimentuje s ňou a hľadá jej hranice. Vďaka tomuto špecifickému prístupu sa z výstavy Šedá kniha stáva jedno veľké dielo, vytvorené synergiou fotografie, priestoru synagógy ako aj samotných návštevníkov. Lenka L. Lukačovičová (1987, Trnava) sa venuje fotografii a to najmä jej konceptuálnej podobe. Často prestupuje hranice tohto média a pracuje s rôznymi inštaláciami a materiálmi. Vyštudovala kulturológiu na Univerzite Komenského a fotografiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2014 je doktorandkou na Katedre fotografie a nových médií taktiež na Vysokej škole výtvarných umení. Žije a tvorí v Bratislave.
Viac o autorke.
nasatrnava.sme.sk /TASR/:
Lenka Lukačovičová priniesla do galérie fotografie väzenkýň
trnavaweb.sk:
Výpoveď o neľudskosti režimu
tyzden.sk:
Väzenkyne a šliapanie po hlavách
Prispevok Mestskej televízie Trnava, Výstava Šedá kniha - 3.11.2016: