Michal Czinege |

Michal Czinege: Double Scapes

kurátor výstavy

15.03.2007 - 03.05.2007

Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Titul výstavy: Michal Czinege: Double Scapes
Miesto konania: Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátor: Vladimír Beskid
Projektová spolupráca: Juliana Mrvová
Vernisáž: 15. marca (štvrtok) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 15.3.2007 – 3.5.2007 výstava Double Scapes
Autorský projekt mladého slovenského umelca Michala Czinegeho (1980) sa zaoberá vzájomnou koexistenciou maľby a priestoru: pôsobením výseku krajiny na vnútorný priestor, v ktorom sa ocitá a naopak, pôsobením osobitého interiéru na samotnú maľbu a jej vnímateľnosť.
Czinegeho inštalácia pozostáva z dvoch pohľadov na tú istú situáciu v krajine, invertovaním čierno-bielej farebnosti sa v jednom poli odohráva videnie cez deň a v druhej časti nočné videnie. Dve rozmerné transparentné sieťky (maľované hubkou) v momente stretnutia a prekrývania vytvoria dvojitý pohľad (double scapes) na identickú scénu.
Samotnou témou maľby je krajina na hranici rozoznateľnosti, ktorá vznikla na základe fotografického záznamu z brehu Dunaja. Krajina je prenesená z exteriéru do interiéru a zároveň je „premiestnená“ v čase a z jedného miesta na iné. Rozmer siete navodzuje fyzický pocit prenosu krajiny, stáva sa akýmsi filtrom, a vďaka svojej priehľadnosti sa spája s okolitým priestorom. Dôležitým momentom je zároveň premenlivosť maľby samotnej aj vzhľadom na pohyb diváka, z rôznych uhlov je viac či menej rozoznateľná.
Maľba spája vonkajšie prostredie s vnútorným presne opačným spôsobom, ako keď sledujeme krajinu cez okno, tu vnímame interiér cez obraz krajiny. Tým, že je maľba priehľadná, stáva sa krajina efemérnejšou, „je aj nie je tu“, stáva sa akoby spomienkou, stopou niečoho už minulého. Maľba na sieti je zároveň medzerou v priestore, chybou videnia implantovaním ďalšieho obrazu...
Michal Czinege: Double Scapes
Michal Czinege: narodený 1980 v Bratislave. Štúdium: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave 2000-06 (ateliér prof. I. Csudaia). 2006 – 1. miesto v súťaži Maľba 2006 - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo. Od roku 2006 – doktorand na VŠVU v Bratislave.
Z výstav: 2006 – PitoreSKa, Wannieck Gallery Brno; 2006 -Lost Island, Tranzit Bratislava, 2006 - Contemporary Art From Slovakia, European Central Bank, Frankfurt n.M. , 2005 - New Connection, Museumsquartier 21, Viedeň; Essl Awards, Galéria Medium, Bratislava; 2004 – Farbi100 /dikOBRAZovo, GJK Trnava.