Moyzesovo kvarteto |

Moyzesovo kvarteto - Hudba v Trnave Pocta Viole

kurátor výstavy

11.11.2023 - 12.11.2023

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Dvadsiaty prvý ročník festivalu Hudba Trnave sa uskutoční počas víkendu 11. a 12. novembra 2023 a celý bude poctou viole. Podujatie, ktorého organizátorom je Moyzesovo kvarteto, je každoročne venované jednému hudobnému nástroju. Uskutoční sa tradične v priestoroch Galérie Jána Koniarka (GJK), v Synagóge – Centre súčasného umenia (Halenárska 2, Trnava).


Ako prvé je na programe sobotné koncertné vystúpenie Mojzesovho kvarteta s hosťom, violistom Róbertom Lakatosom, netradične už o 15.00 hod. odznejú skladby A. Moyzesa, L. Kupkoviča a W. A. Mozarta. V nedeľu sú pre poslucháčov pripravené dva koncerty. O 16.00 hod. sa predstaví zo sólovým recitálom prvý violista Slovenskej filharmónie Martin Ruman. Na programe sú diela pre sólo violu J. S. Bacha, F. A. Hoffmeistera, H. Vieuxtempsa, I. Stravinského, I. Zeljenku a B. Brittena. O 18.00 hod. bude nasledovať koncert Moyzesovho kvarteta s hosťom, violistom Petrom Zwiebelom, na ktorom uvedú skladby P. Bagina, F. Schuberta a A. Dvořáka.

Festival vznikol v roku 2003 z iniciatívy Moyzesovho kvarteta, ktoré je jeho hlavným organizátorom. V uplynulých rokoch bol poctou husliam, kontrabasu, fagotu, hoboju, flaute, viole, violončelu či klarinetu, naposledy to bol cimbal, harfa a lesný roh. Hudba Trnave dávala a dáva každý rok priestor špičkovým slovenským interpretom a aj dielam slovenských autorov.

Vstupné na koncerty je dobrovoľné

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, mesto Trnava, SOZA a mesto Trnava.