Pavel Korbička |

Pavel Korbička: Perspektívy svetla

Vladimír Beskid | kurátor výstavy

01.03.2022 - 24.04.2022

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Pavel Korbička (1972) sa predstavuje slovenskému publiku ako renomovaný česká intermediálny umelec, ktorý dominantne pracuje s priestorom svetlom. 

Pre objekt synagógy prináša konšteláciu v troch úrovniach. Spodná hala je pripravená špeciálne pre tento priestor a vytvára magický svetelný labyrint, ktorým divák je nútený prejsť. Ide o polykarbonátové transparentné platne, ktoré „mapujú“ priestor synagógy a vytvárajú pre vnímateľa osobitý vnem limitov priestoru (nastavené chodbičky) a ponáranie sa do odlišnej svetelnej atmosféry (sústava neónov v kontrastnej farebnosti).

Na empore sa vznáša subtílna inštalácia z bielych neónov. Predstavuje svetelný „zápis“ pohybov tanečníčky z väčšej série pod názvom „Tanečná kaligrafia“. Na emporách bude atmosféru dokresľovať laserová projekcia. Pavel Korbička tak prináša do trnavskej synagógy tajomnú „kresbu“ svetlom a skúmanie perspektív daného priestoru. Ide o druhú samostatnú prezentáciu Pavla Korbičky na Slovensku (v roku 2014 mal výstavu Event of Space v košickej Kunsthalle).

Doc. MgA. Pavel Korbička (narodený 1972 v Brne) je český intermediálny umelec, žije a pracuje v Brne. Absolvoval štúdia na Akadémií výtvarných umení v Prahe (1992-98) v Ateliéri prof. Stanislava Kolíbala. Od roku 1998 je pedagógom na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne. Z aktuálnych výstav: 2022 – Space of Perception, Telegraph Olomouc; 2021 – Metafore, Villa Cernigliaro, Sardevolo (IT), 2010 – Deflkection , Dom umenia mesta Brna.