Plagát - Mykolu Kovalenka

Vladimír Beskid | Oľga Lukovská | kurátor výstavy

30.03.2023 - 05.05.2023

Ľvovský palác umenia, Mykoly Kopernyka St, 17, Lviv, Lviv Oblast, Ukrajina, 79000

Od 30.3.2023 bude v Ľvovskom paláci umenia výstava plagátov Mykolu Kovalenka - známeho grafika, víťaza medzinárodných cien a rôznych výstav.

Mykola Kovalenko je ukrajinský umelec, ktorý žije v Bratislave, kam sa pred niekoľkými rokmi presťahoval z Kyjeva. Napriek tomu, že Slovensko sa pre neho stalo druhým domovom, umelec je ukrajinským patriotom. Prezentovaná výstava v Ľvovskom paláci umenia zahŕňa vlastenecké, vojenské plagáty a plagáty odkazujúce na stav spoločnosti vytvorené v jedinečnom autorskom jazyku.

Kompozície Mykolu Kovalenka sú lakonické, obsahom symbolické, ľahko čitateľné a zrozumiteľné. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Kovalenko vytvára každý deň plagát o aktuálnej vojne, aby upozornil svet na situáciu na Ukrajine. Autor sľúbil, že bude pokračovať, kým Ukrajina nevyhrá. Autor interpretuje svoju umeleckú činnosť ako príspevok k informačnej vojne. Dizajnér tvrdí, že najsilnejší vizuálny vnem počas vojny v ňom zanechala cudzia vlajka v jeho rodnej zemi. Preto sa vo vojnových plagátoch veľmi často objavujú odkazy na túto tému.

Výstava v Ľvove vznikla vďaka podpore slovenského kurátora a riaditeľa Galérie Jána Koniarka v Trnave, Vladimíra Beskida, ktorého s Ukrajinou spája dlhoročná spolupráca s Ľvovským palácom umenia.

Oficiálne otvorenie výstavy za prítomnosti kurátorov zo Slovenska a Ukrajiny (Vladimír Beskid, Oľga Lukovská) sa uskutoční 11.4.2023 (Ut) o 16.00 hod.

Mykola Kovalenko je autorom vizuálneho štýlu Trienále plagátu Trnava 2022. 

Viac info: www.mykolakovalenko.eu