Sepp Laubner |

Sepp Laubner: Zrkadlenie / Spiegelung

kurátor výstavy

30.03.2017 - 04.05.2017

Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava

Autorská výstava rakúskeho výtvarníka staršej generácie (*1949) zachytávajúca prierez jeho maliarskej tvorby
  Autori, titul výstavy: Sepp Laubner: Zrkadlenie / Spiegelung
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Róbert Němeček
Otvorenie výstavy: 30.3. (Št) 2017 o 18:00
Trvanie výstavy: 30.03. (Št) – 4.5. (Št) 2017
  Sepp Laubner - akademický maliar, patrí dnes k najznámejším osobnostiam strednej generácie umelcov v rakúskom Burgenlande. Je výrazným predstaviteľom súčasných trendov v abstraktnej maľbe. Narodil sa 25.10.1949 v Eisenstadte. Tu aj zmaturoval v roku 1968 a potom následne absolvoval v rokoch 1969 - 74 štúdium maľby na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. Už počas svojich štúdií inklinoval k abstrakcii výtvarnej skupiny reprezentovanej Petrom Pongratzom, Franzom Ringelom a Martou Jungwirth.

Od roku 1976 sa aktívne podieľal na vzniku a prevádzke Umeleckého centra (Action Centre) v “Cselley Műhle” v dedinke Oslip pri Eisenstadte, kde má aj svoj ateliér. Upravená a zmodernizovaná rozľahlá bývalá kúria je dnes vynikajúcou platformou pre umenie. Poskytuje priestor na umelecké stretnutia s verejnosťou, najmä s mládežou. Vystavovali tu mnohí významní rakúski umelci. Priestor dovoľuje okrem výstav a sypózií aj usporiadanie spoločenských podujatí a koncertov. Veľkorozmerové plátna Seppa Laubnera tvoria neoddeliteľnú súčasť výzdoby spoločenských priestorov v objekte Cselley Műhle.

Laubnerove obrazy síce spôsobia ako “rafinovaný zmätok” alebo “usporiadaný neporiadok”, avšak zobrazujú celkom reálne, aj keď abstraktné témy. Jeho kompozície sú plné napätia, vášne pre život a života pre vášeň v ktorom môže fantázia zapojiť diváka do vnútorného deja. Výrazné farby hlavne všadeprítomná intenzívna červená v kontraste so svetlými a tmavými odtieňmi, kresebnými zásahmi a fŕkancami štetca pôsobia pekvapujúco a sugestívne. Vo svojom výrazovom napätí odhaľujú kompozičné celky aj tajomstvá vášní a skrytej erotiky. Autor používa väčšinou techniku akrylu s použitím niekoľkých vrstiev laku.

Sepp Laubner je vo svojej tvorbej citlivý, intelektuálne slušný, emocionálne silný ale aj citovo vnímavý. Jeho umenie je konzistentné, vyvíja sa rovnomerne a kontinuálne aj keď v jeho tvorbe môžme rozoznať niekoľko vývojových fáz. Autor ráta aj s aktívnou spoluprácou diváka, ktorý si vytvára príbehy sám, na základe vyslaných signálov z jeho obrazov. Je to spôsob jeho komunikácie s divákom. Ide o koncentrovanú zmyselnosť, expresívny až dynamický spôsob maľby s využitím náhodných zásahov. Jeho diela sú nielen svojim obsahom, ale častokrát aj formátom monumentálne. Preto je často pozývaný architektami na spoluprácu pri interiérovej výzdobe verejných priestorov v okolí Eisenstadtu a Viedne. Preto si ho právom, prisvojuje kraj Burgenland ako “svojho” maliara. Okrem domácich výstav v Eisenstadte vystavoval vo Viedni, Linzi, Grazi a Salzburgu. Za hranicami Rakúska poznajú jeho tvorbu v Györi (H), Bayreute, Frankfurte, Dombirne (D), Paríži (F), Benátkach, Miláne, (I), ale aj v Kórei (Soul) a USA (New York).

Výstava Seppa Laubnera ZRKADLENIE/ SPIEGELUNG v priestoroch Galérie Jána Koniarka nie je náhodná. Je výsledkom (odrazom) jednak niekoľkoročnej cezhraničnej výmeny informácií v oblasti kultúry medzi Trnavským samosprávnym krajom a Spolkovou krajinou Burgenlandom, ale aj prirodzený dôsledok osobného priateľstva s riaditeľom GJK, ktorý sa zúčastnil v roku 2014 na sympóziu v Cselley Műhle. Sepp Laubner už v Trnave vystavoval v rámci spoločnej putovnej výstavy “Steny rozdeľujú-mosty spájajú” v roku 2015 v Synagóge - Centre súčasného umenia.
  Trnavadnes.com /TASR/:
Sepp Laubner priniesol z Burgenlandu do galérie Zrkadlenie/Spiegelung


Príspevok televízie ORF - 12.4.2017:
Reise nach Trnava
Reportáž Mestskej televízie Trnava - Výstava Zrkadlenie, 6.4.2017: