Tomáš Džadoň & Monogramista T.D. |

Tomáš Džadoň & Monogramista T.D. : „Máš na míň“

kurátor výstavy

07.04.2011 - 31.03.2012

vstupný priestor galérie, Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava

Spoločný projekt Monogramistu T.D a jeho študenta Tomáša Džadoňa v rámci výstavného programu EX / IN.  Autor, titul výstavy: Tomáš Džadoň & Monogramista T.D. : „Máš na míň“
Miesto konania: vstupný priestor galérie, Kopplova vila GJK, Zelený kríček 3, Trnava
Vernisáž: 7.4. 2011 18.00 hod., Kopplova vila GJK, vernisáž SKÚTER III
Trvanie výstavy: 7.4. 2011 – 31. 3. 2012
Výstava predĺžená do 30. septembra 2012.


Názov výstavy si autori požičali od mladého českého umelca Davida Fišera (TIMO) a toto paradoxné heslo, ktoré namiesto expanzie povzbudzuje k redukcii, odkazuje na ich záujem o aktuálne spoločenské dianie u nás, ale aj za hranicami. V dobe, kedy je krajina Európy od severu na juh a od západu na východ označkovaná tými istými reklamami, prichádza táto dvojica autorov s reklamou na jedinečnosť lokálneho. Prostredníctvom objektu a inštalácie sa vyjadrujú ku komplikovanému vzťahu periférie a centra, tradície a inovácie, neobmedzenej mobility v globálnom svete a zároveň k regionálnym špecifikám, ktoré charakterizujú každý národ v projekte spoločnej Európy. S úsmevom a typickým zmyslom pre anekdotu ponúkajú vlastný recept na národnú hrdosť.

Monogramista T.D (prof. Dezider Tóth, akad. mal.) sa narodil v roku 1947 vo Výčapoch-Opatoviciach. Od 70. rokov minulého storočia patrí k najdôležitejším predstaviteľom slovenského umenia. Jeho konceptuálna tvorba siaha od umenia akcie, inštalácií, autorských kníh až po maľbu, objekt a minimalistické intervencie. Od roku 1991 pôsobí ako pedagóg na VŠVU v Bratislave, kde vedie Neateliér. V roku 2009 sa stal laureátom Ceny Nadácie Tatra Banky za umenie.

Tomáš Džadoň sa narodil v roku 1981 v Poprade. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe, v roku 2007 získal prvé miesto v súťaži Essl Award CEE, v roku 2009 sa stal držiteľom Ceny Cypriána Majerníka, finalistom Ceny Oskára Čepana a Ceny Jindřicha Chalupeckého. Od roku 2008 je doktorandom v Neateliéri.
zdroj: http://www.krokusgaleria.sk