Neznámy |

Total Romantic

kurátor výstavy

17.05.2018 - 29.07.2018

Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava

Súčasná imaginácia vo svete maliarok

Titul výstavy: 
Total Romantic
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátorka: Ivana Moncoľová
Vystavujúce autorky: Jana Farmanová, Veronika Holcová, Silvia Krivošíková, Mária Machatová, Veronika Rónaiová, Veronika Šramatyová
Vernisáž: 17. 5. 2018 (Št) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 17. 5. (Št) – 29. 7. (Ne) 2018 Komentovaná prehliadka počas Noci múzeí a galérií 19. 5. 2018 o 18.30 hod. Výstava Total Romantic je kurátorskou výstavou, ktorá prezentuje slovenské a české umelkyne, ktoré tvoria (aj) v médiu maľby. Téma výstavy je analógiou na historický romantizmus v maľbe a jeho autora. Výstava predstavuje súčasné, stále tvoriace autorky – maliarky, ktorých diela sú niektorými rysmi prepojené s autormi pôsobiacimi v ére romantizmu.

Nadčasovosť ideí romantizmu fascinuje ľudí bežne a práve niektoré aspekty osobného presvedčenia, autorstva dominujú v umeleckej sfére stále, sú však adaptované a formované v súčasnosti a vo vzťahu k súčasnosti.

Jednou z charakteristických čŕt maliarky či maliara je osamelosť pri práci a tvorbe v ateliéri, z podstaty tvorby samotnej a vzhľadom na to, že ide o individuálnu formu tvorby. Preto idea umelkyne/umelca ako solitérneho kreatívneho jedinca predstavuje jednu zo vžitých interpretácií pohľadu na autorskú tvorbu.
Výstava Total Romantic (teda naozaj Totálne romantické) predstavuje výber z autorskej tvorby významných slovenských a českých umelkýň. Spájajú ich spoločné charakteristiky: snaha o individuálnu autorskú vizualitu – obraz, subjektívne vízie, ideály a predstavy. Tvorba každej z autoriek je v témach výrazne autobiografická, vzťahuje sa k ich osobnému prežívaniu. Pre vnímavého diváka je bránou do silnej osobnej sondy, čím si zasluhuje pozornosť, zachováva si silné a autentické posolstvo v dnešnej významovo vyprázdnenej spoločnosti.

Výstava zachytáva originálne prístupy k vlastnej maliarskej vizualite. Jednoznačné presvedčenie o svojom diele ako o (možno) jedinej správnej ceste, každodenný boj s tvorbou a hľadaním presvedčivého výsledku. Hľadanie ideálu, návrat k historickým kontextom maľby alebo k inej epoche, ktorá je súčasťou histórie a hodnotového systému, najmä k tým, v ktorých žil človek v harmónii (napríklad aj s prírodou). Snaha maľbou zachytiť moment alebo duševný a duchovný ponor k prežívaniu jedinca, najmä seba samej. Subjektívne uvažovanie a kódovanie cez jazyk maľby, obrazu sú stále hodnými skúmania, interpretácie a vnímania. Vtiahnu nás do osobitého sveta, ktorý nás neprestáva fascinovať. Ak by sme hľadali charakteristiku vizuálnej stránky jednotlivých umelkýň, nemá spoločné opísateľné črty: hádam len ako podmanivá, príťažlivá, výrazná, vyspelá, originálna... Zachytáva rovnako figurálne tendencie, ako aj fluktuovanie autoriek medzi realitou a autorskou štylizáciou pracujúcou čiastočne s abstrakciou.

Ivana Moncoľová
 
mytrnava.sme.sk - 18. máj 2018 o 14:25 TASR
Total Romantic je spoločnou výstavou šiestich maliarok
trnavak.sk:
Spoznajte svet ženských maliarok prostredníctvom
výstavy Total romantic v Galérii Jána Koniarka
atelierforart.cz:
Total Romantic
dennikn.sk:
Romantika v podaní súčasných maliarok vás nesklame
foto: Jakub Hauskrecht