Neznámy |

Za krížom

kurátor výstavy

03.11.2017 - 14.01.2017

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

výstava súčasnej dokumentárnej fotografie Titul výstavy: Za krížom
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátorky: Lucia Benická, Ivana Lojan Pástorová
Vystavujúci autori: Andrej BÁN, Pavol BREIER, Michal FULIER, Alan HYŽA, Andrej LOJAN, Laco MAĎAR, Boris NÉMETH, Jozef ONDZIK, Jozef SEDLÁK, Jindřich ŠTREIT, Matúš ZAJAC.
Odborná spolupráca: Jozef Sedlák
Grafika: Vlado Eliáš, Ivana Betková
Produkcia projektu: Dom fotografie, o.z. v spolupráci s Galériou umelcov Spiša – kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja
Otvorenie výstavy: 3.11. (Pia) 2017 o 18:00
Trvanie výstavy: 3.11. (Pia) – 14.1. (Ne) 2017

Hudobný hosť vernisáže - Longital unplugged Reprízu úspešnej tematickej výstavy súčasnej dokumentárnej fotografie ZA KRÍŽOM z produkcie Domu fotografie uvedie Galéria Jána Koniarka v Trnave od 3. novembra 2017 v priestoroch Synagógy – Centra súčasného umenia. Výstava prezentuje takmer osemdesiat fotografií jedenástich autorov: Andrej BÁN, Pavol BREIER, Michal FULIER, Alan HYŽA, Andrej LOJAN, Laco MAĎAR, Boris NÉMETH, Jozef ONDZIK, Jozef SEDLÁK, Jindřich ŠTREIT, Matúš ZAJAC.

Projekt pod taktovkou dvoch kurátoriek – Lucie Benickej a Ivany Lojan Pástorovej interpretuje púte, kresťanské sviatky a udalosti, misie, ako aj každodenné rituály nasledujúce "kríž" vo vybraných dielach súčasných slovenských dokumentárnych fotografov a v tvorbe významného českého fotografa Jindřicha Štreita.

Ojedinelý projekt predstavuje tvorbu staršej a strednej generácie autorov, ktorí sa dlhodobo aktívne podieľajú na rozvoji dokumentárnej tradície slovenskej fotografie (Pavol Breier, Jozef Sedlák, Andrej Bán, Alan Hyža, Jozef Ondzik, Matúš Zajac), ale uvádza aj mladých autorov v súčasnej dokumentárnej fotografii (Boris Németh, Andrej Lojan, Michal Fulier, Laco Maďar). Výstava je doplnená o elitný dokumentárny projekt významného českého fotografa Jindřicha Štreita Brána nádeje, čo otvára možnosti kultúrneho dialógu a konfrontácie klasickej hodnoty dokumentu s ďalšími interpretáciami v súčasnosti.

Výstava je podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a realizovaná v spolupráci s Galériou umelcov Spiša – kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja a Domom fotografie, o.z. Výstavu sprevádza rovnomenný katalóg z produkcie Domu fotografie, ktorý popri vybraných dielach uvádza profily vybraných autorov.
  www.gjk.sk ǀ www.domfoto.sk ǀ www.gus.sk Výstava je podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a realizovaná v spolupráci s Galériou umelcov Spiša – kultúrnym zariadením Košického samosprávenho kraja.
  mytrnava.sme.sk /SITA/:
Výstava Za krížom predstaví tvorbu popredných slovenských fotografov


mytrnava.sme.sk /TASR/:
Synagóga rozšírila výstavné priestory do dvoch veží
Novinky z radnice - nzr.trnava.sk:
Synagóga hostí dva výstavné projekty
Príspevok Mestskej televízie Trnava - Za krížom, 6.11.2017: