Julo Nagy |

Julo Nagy: Virolet

kurátor výstavy

04.09.2015 - 29.09.2015

Galéria Medium, VŠVU, Hviezdoslavovo nám. 18, Bratislava

Výstava Virolet v Galérii Medium je súčasťou 9. ročníka Trienále plagátu Trnava


Autor, titul výstavy:
Julo Nagy: Virolet
Miesto konania: Galéria Medium, VŠVU, Hviezdoslavovo nám. 18, Bratislava
Kurátori: Zdeno Kolesár a Laco Teren
Vernisáž: 4.09.(Pia) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 4. september – 29. september 2015  Výstava diela slovenského člena medzinárodnej poroty TPT 2015, dizajnéra, grafika, fotografa a pedagóga Jula Nagya.

Po piatich rokoch od výstavy v design factory som potešený výstavou Virolet v rámci Trienále plagátu Trnava, ktoré zo svojich snov založili a udržali vo vynikajúcej kondícii naši dizajnérsky velikáni. O to viac, že sa koná v Galérii médium, teda na pôde školy na ktorej som študoval a niekoľko rokov aj učil. Zažil som na škole staré, aj nové časy, Jána Lebiša, nežnú revolúciu, Zoltána Salamona, aj Ľuba Longauera. Sledoval som vznik katedry a všetky zmeny, ktorými postupne prechádzala pôsobením Pala Chomu a Stana Stankociho, až po dnešok v ktorom je katedra plná skvelých pedagógov, študentov a zaujímavých projektov. Väčšina mojich profesných vzťahov a priateľstiev sa nejakým spôsobom viažu k tejto inštitúcii, k VŠVU. Cítim to tu ako domovskú pôdu pod nohami, veľmi vhodnú aj na neformálnu oslavu mojej tohtoročnej 50-tky :-).

Výstava Virolet má byť malým nahliadnutím do toho, čo robím ako dizajnér, ale aj čo mi robí radosť a potešenie mimo mojej profesie. V dileme, čo vystaviť som sa rozhodol, že to bude mix všetkého na čo sa dá pozerať a nemusí to byť prudko "profesionálne". Zamiešal som do tohoto víru vizuálov dizajn, fotografiu, ilustrácie, abstraktné kompozície, aj prepojenia medzi nimi. Je to nakoniec všetko to, s čím ako dizajnér neustále pracujem, len sú to väčšinou diela niekoho iného. V tomto lietaní rôznorodých vizuálov ma ešte viac povzbudila moja manželka a Laco Teren s myšlienkou vystaviť aj akryly. Sú pre mňa akýmsi návratom k ručnej tvorbe, oproti počítačovej a sú čistou radosťou z dotyku s fyzickým svetom. Väčšina vystavených plátien sú skúšky a cvičenia techniky maľby, ako príprava k obrazom, ktoré by som rád namaľoval. "Veľká stena" je skicou k jednému z nich.

Julo Nagy