Marcin Berdyszak |

Marcin Berdyszak: Shadow of time

kurátor výstavy

10.05.2018 - 22.07.2018

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Site-specific inštalácia známeho poľského sochára je intervenciou do priestoru s využitím symboliky artefaktov a posolstva znakov.

Autor, titul výstavy:
Marcin Berdyszak: Shadow of time
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátori: Roman Popelár a Peter Molari
Vernisáž: 10.05. (Št) 2018 o 18:00
Trvanie výstavy: 10.05. (Št) – 22.07. (Ne) 2018

Komentovaná prehliadka: 23.07. (Št) 2018 o 20:00 S tvorbou poľského sochára Marcina Berdyszaka mala verejnosť možnosť zoznámiť sa v rámci výstavy Free style/Voľný štýl roku 2016, kedy vystavoval spoločne s Patrikom Kovačovským v priestoroch Kopplovej vily.

Projekt Shadow of time predstavuje jeho samostatnú intervenciu do priestoru Synagógy – Centra súčasného umenia. Autor formálne nadväzuje na svoje predchádzajúce inštalácie zahŕňajúce multiplikované či akumulované prvky. Doplnením inštalácie o procesuálny prvok, ktorý svojim charakterom priamo odkazuje na minulosť priestoru vytvára dialóg nielen medzi dielom a miestom, ale aj naprieč časom. Inštalácia nie je iba reakciou odkazujúcou na predošlé udalosti, ktoré sa v diele pod vplyvom procesuálnych zmien objavia ako metafora stigmatizácie alebo ostrakizácie. Je tiež mementom, že tiene minulosti nás stále nasledujú, môžu presvitať banalitou dneška a prestúpiť našu prítomnosť.

Autor výstavu rozdelil do troch samostatných blokov: pokiaľ spodné podlažie charakterizuje spomenutá site-specific inštalácia reflektujúca nielen symbolikou priestoru, jeho charakteristické danosti i detaily, ale napr. aj pominuteľné chápanie estetiky výtvarného umenia, prvé podlažie sa odvoláva prostredníctvom dokumentárneho záznamu na históriu priestoru. V novembri sprístupnenom priestore vežičiek na treťom podlaží autor vystaví jednu zo svojich figurálnych kompozícií, ktoré poľská historička umenia Elźbieta Kościelak charakterizuje ako „aktívny kultúrny text, ktorého štruktúra je otvorená interakcii“. Marcin Berdyszak (*1964, Poznaň, PL)
Štúdium: 1983 – 1988 Akadémia krásnych umení, Poznaň, PL 1988 ukončenie magisterského štúdia pod vedením prof. Macieja Szańkowskeho a prof. Włodzimierza Dudkowiaka (socha a maľba) Od roku 1989 pracuje na Univerzite výtvarných umení v Poznani, v rokoch 2008 – 2016 bol dve funkčné obdobia jej rektorom. Vystavuje od roku 1988. Je autorom desiatok samostatných výstav vo významných galériách v Poľsku, Nemecku, Fínsku a na Slovensku, účastník mnohých sochárskych sympózií doma i v zahraničí.
  
mytrnava.sme.sk TASR - 10. máj 2018 o 7:21:
Do Trnavy zavíta významný poľský sochár
reginazapad.rtvs.sk - 18. 05. 2018 13:43
Tiene času v Galérii J. Koniarka v Trnave


Artalk.cz:
Marcin Berdyszak v Trnave


Novinky z Radnice:
Tiene času a romantizmu, tiaž ľudských osudov a banalita dneška

  Príspevok Mestskej televízie Trnava - Kultúrna mozaika, 12.6.2018 od 2:55 min.: